Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Pomoc medyczna w weekendy i święta często jest przepełniona - zaróno SOR-y, jak i prywatne oddziały pękają w szwach. Nie brakuje tam stresu, emocji, kolejek i nieporozumień, które dodatkowo utrudniają szybką diagnozę. Pamiętajmy, że wezwanie karetki powinno być brane pod uwagę tylko w wyjątkowych, pilnych sytuacjach. Gdzie zatem udać się po pomoc w późnych godzinach?
Jeśli sytuacja tego wymaga, źle się czujemy, lub najzwyczajniej chcemy coś skonsultować, udajemy się do internisty, albo do lekarza danej specjalizacji. Pierwsze schody pojawiają się już, gdy nie ma dostępnych terminów, a sprawa jest nagła. Znacznie większy problem może pojawić się w momencie, gdy zachorujemy w weekend, święto lub źle poczujemy się w późnych, nocnych godzinach. Jak zatem uzyskać pomoc lekarską o nietypowych porach? W takich sytuacjach w pierwszej kolejności warto skorzystać z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu.
Dzwoniąc na specjalną infolinię medyczną uruchomioną przez NFZ w 2021 roku, otrzymamy e-receptę, poradę lekarską czy e-zwolnienie. Numer kontaktowy to 800137200 dostępny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00- 8:00 i w weekendy i święta od 8:00 do 8:00.
Nocna i Świąteczna Pomoc Lekarska (NPL) to kolejne miejsce, gdzie w nagłych wypadkach i sytuacjach należy szukać pomocy lekarskiej. Medycy są tam dostępni w godzinach nocnych oraz w weekendy i święta od 18:00 do 8:00. W Polsce znajdziemy blisko 500 takich miejsc. Szczegółową mapę lokalizacji znaleźć można na stronie pacjent.gov.pl
W nagłych sytuacjach można skorzystać także z prywatnej opieki medycznej. Jest to alternatywa dla Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej, która może być momentami przepełniona. Takie wyjście gwarantuje przyjazd lekarza na wizytę domową lub przyjęcie w prywatnej placówce.
Niestety, udanie się do Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej lub na prywatną wizytę nie zawsze zaspokoi nasze dolegliwości czy niepokój spowodowany stanem zdrowia. Warto wtedy rozważyć Oddział Pomocy Doraźnej. Często wiąże się to jednak z dużymi kosztami, ponieważ opcję oferują wyłącznie prywatne szpitale. W takim miejscu możemy liczyć na specjalistyczną pomoc oraz dużo większe możłiwości - USG, rentgen, pobranie krwi, czy inne badania możliwe do wykonania na miejscu.
SOR-u nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Szpitalny Oddział Ratunkowy przeznaczony jest dla osób, które doznały znacznie poważniejszych urazów niż katar czy ból gardła. W tym miejscu uzyskamy m.in. pomoc ortopedy lub chirurga. Warto także podkreślić, że można udać się także na SOR specjalistyczny np. SOR dentystyczny, SOR ginekologiczny czy SOR psychiatryczny.