Dermatoskopii może poddać się niemal każdy z nas. Wszyscy ludzie bowiem mają choćby jeden pieprzyka na swoim ciele. A na czym polega to badanie? Na obejrzeniu, przy wielokrotnym powiększeniu zmian skórnych, takich jak pieprzyki, znamiona itp. Wykonuje się je przy pomocy specjalnego urządzenia - dermatoskopu. Jest ono całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne, a cała procedura trwa dosłownie kilka minut. Badanie to jest jednak niezwykle ważne, gdyż w ten sposób można wykryć poważne schorzenia, wśród których znajduje się również złośliwy rak skóry - czerniak.
Tak naprawdę nie ma konkretnych wskazań do przeprowadzenia dermatoskopii. Badaniu powinien poddać się profilaktycznie każdy człowiek raz do roku. Ewentualne częstsze konsultacje w tym zakresie mogą pojawić się w przypadku osób, które szczególnie narażone są na wystąpienie czerniaka skóry. Do tzw. "grupy ryzyka" należeć będą:
Zobacz też: Powstało badanie krwi, które wykrywa raka tak wcześnie, że szanse na przeżycie wynoszą prawie 100 proc.
Badanie dermatoskopowe znamion przeprowadza dermatolog. Wizyta najczęściej rozpoczyna się jednak od zebrania wyczerpującego wywiadu, co wbrew pozorom jest niezwykle ważne, dlatego konieczne jest udzielanie rzetelnych informacji diagnoście.
Samo badanie polega na obejrzeniu przez lekarza niepokojącej zmiany z użyciem dermatoskopu, który powiększa obraz kilkunastokrotnie. Jest to coś w rodzaju lupy z dodatkowym źródłem światła. Duże przybliżenie, które lekarz uzyskuje dzięki przyrządowi pozwala ocenić mu, czy dane znamię ma charakter łagodny czy złośliwy, a także to, czy kwalifikuje się ono do zabiegu usunięcia.
Dermatoskopia uznawana jest za badanie o wysokiej skuteczności, jednak w profilaktyce czerniaka nie można ograniczyć się tylko do wykonania tego badania. Analiza kliniczna zmiany jest konieczna, aby w 100 proc. wykluczyć możliwość występowania nowotworu. Często zdarza się bowiem, że zmiany, które pod dermatoskopem wyglądają na łagodne, w ocenie klinicznej okazują się potencjalnie złośliwe, co dość często sprawia, że lekarz podejmuje decyzję o prewencyjnym ich usunięciu.
Usuwanie pieprzyków ma zazwyczaj dwie podstawowe przyczyny:
Bez względu na to, z jakiego powodu chcemy usunąć pieprzyki, konieczna będzie wizyta u dermatologa, który po zebraniu wywiadu, na pewno zdecyduje się wykonać dermatoskopię w celu dokładnego przyjrzenia się znamieniu i ustalenia z jakiego typu zmianą ma do czynienia.
Wszelkie niepokojące nas zmiany skórne są wskazaniem do przeprowadzenie dermatoskopii, która ma za zadanie potwierdzić bądź wykluczyć potencjalne choroby m.in raka skóry (czerniaka). Zaniepokoić nas powinno to, jeśli nasz pieprzyk lub znamię:
Nie wszystkie zmiany skórne muszą świadczyć od razu o rozwoju nowotworu. Aby wyeliminować tę możliwość należy jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem, który oceni z jaką zmianą mamy do czynienia i jakiego typu leczenie należy podjąć. W tym przypadku ważny jest czas - kiedy coś nas niepokoi nie należy zwlekać z wizytą. Im szybciej zostanie wykryte schorzenie, tym większa szansa na skuteczne leczenie.
Zobacz też: Czerniak - najczęściej zadawane pytania. Odpowiadamy.