Na łamach czasopisma "The BMJ" możemy zapoznać się z wynikami badań, w których analizie poddano związek pomiędzy spożywaniem produktów ze sfermentowanej soi a wskaźnikiem śmiertelności wśród mieszkańców Japonii. Do badań zgłosiło się 42.750 mężczyzn oraz 50.165 kobiet w wieku od 45 do 74 lat. Mieli za zadanie wypełnić szczegółowe kwestionariusze dotyczące ich nawyków żywieniowych, stylu życia oraz stanu zdrowia. Następnie przez 15 lat sprawdzano w rejestrach mieszkańców oraz w aktach zgonu, ile osób z badanej grupy zmarło i z jakiej przyczyny.
Po analizie otrzymanych kwestionariuszy oraz przypadków zgonów w badanej grupie, naukowcy orzekli że wyższe spożycie produktów ze sfermentowanej soi, takich jak miso i natto, wiąże się z mniejszym ryzykiem śmierci z jakiejkolwiek przyczyny. Naukowcy wyliczyli, że to ryzyko jest niższe aż o 10 procent w grupie miłośników sfermentowanej soi, w porównaniu do grupy osób, które rzadziej wprowadzają tego typu produkty do swojego menu. Te korzystne proporcje związane są ściśle z produktami sfermentowanymi. Spożywanie większej ilości wyrobów z soi, ale w innych postaciach, nie miało wpływu na wskaźniki śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny.
Ponadto naukowcy wyliczyli, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni, spożywający natto, mieli niższe ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych, niż osoby nie jedzące tego produktu. Nawet po skorygowaniu wyników o dane dotyczące spożycia warzyw (miłośnicy natto jedli też więcej warzyw), te korzystne proporcje nie zmieniły się. Nie odnotowano natomiast związku pomiędzy jadaniem soi a umieralnością na raka.
Naukowcy zastrzegają, że jest to badanie obserwacyjne, a zatem nie można ustalić, jakie są przyczyny ani wykluczyć, że na wyniki mogły mieć wpływ jeszcze inne, nie uwzględnione w badaniu czynniki.
Autorzy artykułu podkreślają, że po procesie fermentacji soja zawiera bogactwo składników bioaktywnych, a także potasu i błonnika, co korzystnie wpływa na zdrowie. Produkty sojowe można podzielić na dwa rodzaje. Są to produkty fermentowane, czyli natto, miso, sos sojowy oraz tempeh. Sojowe produkty niefermentowane to przede wszystkim tofu oraz mleko sojowe.
Natto jest chętnie jedzone przez Japończyków z dodatkiem ryżu czy ryby. Powstaje pod wpływem działania bakterii Bacillus Subtilis na ziarna soi. Wygląda niezbyt zachęcająco, ponieważ ma kleistą, ciągnącą się konsystencję i charakterystyczny zapach. Natomiast miso to gęsta pasta powstająca w wyniku fermentacji soi z solą i koji, rodzajem grzyba (Aspergillus oryzae), a także z dodatkami, w tym z ryżem, jęczmieniem i innymi zbożami.
Źródło: ScienceDaily.com, BMJ