Komputerowe badanie wzroku - czym jest, na czym polega?

Komputerowe badanie wzroku to procedura, podczas której bada się ostrość widzenia. Badanie jest szybkie i proste, w związku z czym przyciąga wielu pacjentów, którzy chcą określić swoją wadę wzroku. Badanie pozwala na uzyskanie przybliżonej wartości refrakcji i może być pierwszym etapem dobierania szkieł okularowych, jednak nigdy na jego podstawie nie powinno się dobierać korekcji optycznej. Kiedy przeprowadza się komputerowe badanie wzroku i jak ono przebiega? Czy trzeba się do niego przygotowywać?

Komputerowe badanie wzroku tak naprawdę nie jest przeprowadzane za pomocą komputera, ale specjalnego urządzenia, które nazywa się refraktometrem automatycznym (autorefraktometrem). Przyrząd ten jest używany do mierzenia krzywizny soczewki oraz rogówki w oku pacjenta i określania na tej podstawie ostrości wzroku.

Komputerowe badanie wzroku – jak przebiega?

Do badania pacjent nie musi się w żaden sposób przygotowywać, jednak warto, aby przyszedł do gabinetu wypoczęty i wyspany. Podczas badania pacjent musi patrzeć przez mały otwór w refraktometrze na znajdujący się w oddali przedmiot. W trakcie badania przez układ oka przepuszczana jest wiązka promieni podczerwonych, które ulegają odbiciu na poszczególnych strukturach oka. Wyniki są przeliczane przez odpowiednie oprogramowanie w taki sposób, że otrzymuje się wartość refrakcji w każdym z oczu. Badanie wykonuje się dwukrotnie – po jednym razie na każde oko. Pomiar nie wymaga czynnego udziału pacjenta (takie badanie jest nazywane przedmiotowym), musi on jedynie patrzeć w określony punkt. Takie badanie jest dla pacjenta bardzo komfortowe, całkowicie bezbolesne i trwa zaledwie po kilka sekund na każde oko.

Komputerowe badanie wzroku a dobór okularów

Należy zaznaczyć, że na podstawie wyników komputerowego badania wzroku nie należy dobierać okularów korekcyjnych. Takie badanie pozwala na orientacyjne określenie refrakcji, nie umożliwia jednak wykrycia wielu chorób, takich jak zaćma. Wynik jest przybliżony, w związku z czym nie może być podstawą dobierania korekcji optycznej, a jedynie pierwszym etapem doboru szkieł, który znacznie przyspiesza cały proces poprzez wstępny dobór korekcji.

Wyniki są obarczone błędami pomiaru, które wynikają między innymi z różnych zdolności akomodacji oka. Żeby prawidłowo dobrać moc szkieł okularowych konieczne jest jej zweryfikowanie. W tym celu pacjentowi zakłada się okulary z taką korekcją, na jaką wskazało badanie autorefraktometrem i sprawdza, czy takie szkła są dla pacjenta komfortowe i sprawiają, że dobrze widzi. Najczęściej pacjent zakłada kilka szkieł o różnych mocach, co daje mu możliwość porównania i stwierdzenia, która moc sprawia, że widzenie jest najlepsze. Podczas takiego badania wymagany jest czynny udział pacjenta. Konieczna jest współpraca, aby osiągnąć optymalne widzenie zachowując przy tym komfort. Trzeba pamiętać, że dobór odpowiednich okularów jest procesem długotrwałym i złożonym, którego nie należy skracać. Żeby dobrane okulary albo soczewki zapewniały optymalne widzenie, oprócz badań ważny jest dokładny wywiad lekarski ukierunkowany na poznanie stosowanej w przeszłości korekcji oraz problemów pacjenta z widzeniem. Co istotne, korekcja musi być dobrana do trybu życia pacjenta oraz wykonywanej przez niego pracy.

W żadnym wypadku nie należy nosić okularów dobranych jedynie na podstawie komputerowego badania wzroku (a także gotowych okularów, które można kupić na przykład na targu lub w marketach). Źle dobrana korekcja może być powodem zawrotów i bóli głowy, nudności oraz pieczenia i uczucia zmęczenia oczu. Zwykle objawy takie nie mijają, w związku z czym wiele osób niesłusznie decyduje się na rezygnację z noszenia okularów. Oznacza to, że pieniądze wydane na okulary są całkowicie stracone, a wada wzroku może się nadal pogłębiać.

Oczy potrzebują kilku dni by zaadoptować się do okularów

Warto pamiętać, że nawet odpowiednio dobrana korekcja może przez kilka dni wywoływać u pacjenta pewien dyskomfort. Przyczyną takiego stanu jest fakt, że proces widzenia jest niezwykle skomplikowany i po dobraniu okularów potrzeba trochę czasu, aby przyzwyczaić się do nowego komfortu widzenia. Przez mniej więcej 1 – 2 dni po rozpoczęciu noszenia nowych okularów lub soczewek kontaktowych powszechne jest wrażenie delikatnego zniekształcenia przestrzeni. Jest to widoczne zwykle jako lekka pochyłość podłogi pod stopami. Poza tym, pacjent może mieć wrażenie pływania obrazu. Po pewnym czasie, gdy mózg zaadaptuje się na nowo do przetwarzania widzianych obrazów pacjent odzyskuje komfort widzenia. 

Zobacz wideo
Więcej o: