Trzaskające (przeskakujące) biodro: przyczyny, leczenie

Trzaskające biodro objawia się charakterystycznym odgłosem - trzaskiem, który słychać w trakcie chodzenia, a także narastającym bólem. Przeskakujące biodro z czasem utrudnia chodzenie, wymaga więc leczenia oraz dłuższej rehabilitacji. Przyczyny tego schorzenia to przede wszystkim urazy i przeciążenia mięśni i stawów, zwyrodnienia, a także wady anatomiczne kości lub stawów oraz stany zapalne i bliznowacenie ścięgien.

Trzaskające (przeskakujące) biodro - jak dochodzi do tego urazu? Czym się charakteryzuje?

Zespół trzaskającego biodra objawia się charakterystycznym odczuciem przeskakiwania biodra w trakcie ruchu. Dodatkowo w czasie chodzenia słychać w biodrze trzaski, a temu wszystkiemu może towarzyszyć ból, zlokalizowany w części pachwinowej oraz w stawie biodrowym. Wśród przyczyn trzaskającego biodra wymienia się urazy lub przeciążenia, do których dochodzi w trakcie uprawiania cięższej dyscypliny sportu. To także częste urazy tancerek i tancerzy baletowych.

Trzaskające biodro może być także spowodowane wrodzoną wadą budowy biodra, a także być wynikiem rozwijających się stanów zapalnych tkanek miękkich lub zwyrodnienia kości. Trzaski, które słyszymy, to efekt przeskakiwania ścięgien nad wystającymi kośćmi. Trzaskające biodro może obejmować zarówno jedną, jak i obie strony ciała i nie od razu towarzyszy mu ból. Stąd ta dolegliwość bywa początkowo lekceważona.

Wyróżnia się dwie postaci zespołu trzaskającego biodra: wewnętrzny oraz zewnętrzny. W przypadku wewnętrznego zespołu trzaskającego biodra za zaburzenie odpowiada ścięgno mięśnia biodrowo-lędźwiowego ocierające się o wyniosłość biodrowo-łonową, głowę kości udowej oraz krętarz mniejszy. Ból związany jest z nadmiernym napięciem tych mięśni i drażnieniem kaletki grzebieniowo-biodrowej. Efekt przeskakiwania biodra odczuwa się głównie w pachwinie. 

Zewnętrzny zespół trzaskającego biodra natomiast powiązany jest z mięśniem naprężaczem powięzi szerokiej. Trzask powstaje, gdy obszary biodrowo-piszczelowe przesuwają się względem fragmentu kości udowej o nazwie krętarz większy. To częsta przypadłość sportowców.

Zobacz wideo

Trzaskające (przeskakujące) biodro - przyczyny

Do zaburzeń w pracy mięśni i ścięgien stawu biodrowego przyczyniają się m.in.: urazy mechaniczne biodra i zabiegi chirurgiczne, stany zapalne i bliznowacenie ścięgien, a także wrodzone wady anatomiczne lub schorzenia stawów, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów. A ponadto: wady postawy lub przeciążenia w trakcie uprawiania niektórych dyscyplin sportu lub w czasie tańca.

Trzaskające (przeskakujące) biodro - leczenie

Zespół trzaskającego biodra leczy się farmakologicznie, aby następnie przejść do rehabilitacji ruchowej. Zadaniem rehabilitanta jest w tym wypadku uzyskanie efektu zmniejszenia napięcia mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Takie ćwiczenia rozciągające należy wykonywać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Dopiero gdy nie uda się w ten sposób zlikwidować urazu, wykonywana jest operacja chirurgiczna otwarta albo zabieg endoskopowy. 

W ramach leczenia farmakologicznego podaje się niesterydowe środki przeciwzapalne w postaci tabletek lub - w ciężkich przypadkach - wstrzykuje się leki sterydowe bezpośrednio do stawów. W okresie leczenia należy unikać przeciążania biodra i forsownych ćwiczeń i nie wykonywać tych ruchów, przy których dochodzi do przeskakiwania biodra. Pomocne są zabiegi fizjoterapeutyczne, których zadaniem jest zmniejszanie stanu zapalnego tkanek miękkich. A więc laseroterapia, magnetoterapia oraz ultradźwięki. W przypadku obrzęków pomocna jest także krioterapia lub jonoforeza. Ponadto wykonuje się lecznicze masaże chorej okolicy w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego. Pomocne są także specjalne plastry, naklejane na mięśnie biodra w celu odciążenia stawu i zmniejszenia ryzyka kontuzji.

Chory powinien regularnie ćwiczyć pod okiem rehabilitanta. Wykonuje się ćwiczenia, których celem jest zmniejszenie napięcia mięśni biodrowo-lędźwiowych lub biodrowo-piszczelowych.

Trzaskające (przeskakujące) biodro - operacja

W przypadku gdy leczenie farmakologiczne oraz zabiegi fizjoterapeutyczne i ćwiczenia nie pomagają i dochodzi do zapalenia kaletki maziowej nad krętarzem kości udowej, wykonuje się zabieg plastyki napiętego ścięgna lub inny zabieg chirurgiczny, który powoduje zmniejszenie zakleszczania się lub tarcia tkanek w czasie ruchu. Jest to jednak ostateczność, ponieważ jest to zabieg inwazyjny i przedłuża znacznie rehabilitację.

Więcej o: