Wśród chorób zapalnych stawu biodrowego wyróżnia się trzy jego rodzaje. Są to:
Noworodkowe zapalenie stawu biodrowego zdarza się stosunkowo rzadko. Ostre zapalenie stawów objawia się od trzech do pięciu dni po narodzinach i dotyczy najczęściej chłopców. Jest trudne do zdiagnozowania i wymaga szybkiego rozpoczęcia leczenia, aby zapobiec późniejszym komplikacjom zdrowotnym. Choroba może objawić się nagle lub - niestety - rozwijać się bez wyraźnych symptomów. Dziecko traci apetyt, wymiotuje, pogarsza się jego ogólny stan, czasem pojawia się też gorączka. Kilka dni później widać już u dziecka objawy bezpośrednio związane ze stawem biodrowym: ograniczenie ruchomości w biodrze, ból przy próbie ruszania nóżką, który u dziecka manifestuje się płaczem. Jedno biodro dziecka jest powiększone, cieplejsze, noga jest nienaturalnie ustawiona.
Zapalenie stawu biodrowego leczy się antybiotykami. Ponadto wykonuje się zabieg artrotomii, czyli otwarcia stawu przez rozcięcie skóry i tkanek mięśniowych. Staw jest przepłukiwany, ewentualne ogniska zapalne wycinane, a następnie zakładany jest dren. Biodro jest potem unieruchamiane. Nieleczone zapalenie stawu biodrowego u noworodka powoduje uszkodzenia kości udowej i późniejsze skrócenie kończyny.
Przemijające zapalenie stawu biodrowego, znane jest także jako zwiewne zapalenie stawu biodrowego, jest schorzeniem o nieznanej bliżej etiologii. Dotyka dwa razy częściej chłopców niż dziewczynki, w wieku od trzech do dziesięciu lat. Jest powiązane z zakażeniami bakteryjnymi lub wirusowymi górnych dróg oddechowych, w przebiegu anginy czy grypy, jednak dlaczego tak się dzieje, nie bardzo wiadomo. Zapalenie może mieć też związek z urazem mechanicznym.
Dziecko skarży się na gwałtowny ból w pachwinie i w biodrze. Ból promieniuje w stronę kolana. Chory zaczyna utykać na jedną nogę lub w ogóle przestaje chodzić z powodu bólu. Czasem ból dotyczy tylko kolana. Staw biodrowy staje się usztywniony i trudno nim poruszyć. Dziecko bada się za pomocą ultrasonografu, a także wykonuje się morfologię krwi. Przemijające zapalenie stawu biodrowego wymaga wypoczynku z minimalną ilością ruchu. Dziecku podaje się także leki przeciwzapalne. Choroba powinna sama się cofnąć w ciągu kilku-kilkunastu dni.
Infekcyjne (septyczne) zapalenie stawów dotyczyć może stawu biodrowego i innych dużych stawów. Objawy to: nagły ból i zaczerwienienie oraz obrzęk skóry w okolicy biodra, podwyższenie temperatury w tym miejscu, ograniczenie ruchomości stawu. Na skórze może pojawić się rumień, a także wysypka oraz bąble. Zapaleniu towarzyszy gorączka i dreszcze.
Do zakażenia stawu bakteriami dochodzi zwykle za pośrednictwem krwi. Najczęściej atakuje gronkowiec złocisty, gronkowiec skórny i paciorkowiec. Wśród wirusów aktywny jest: wirus ospy wietrznej, wirus świnki, wirus różyczki, erytrowirus, wirus HIV, wirusy zapalenia wątroby typu B i C (HVB, HVC), prątki gruźlicy. Zdarzają się też zapalenia spowodowane zakażeniem stawu biodrowego grzybami.
Do septycznego zapalenia stawu biodrowego może dojść przy zaburzeniach odporności w przebiegu cukrzycy oraz przy niewydolności nerek. Szczególne przypadki to septyczne zapalenie stawu biodrowego po operacji lub po zabiegach dentystycznych albo zastrzykach, a także przy zażywaniu narkotyków.
W celu znalezienia przyczyny zapalenia wykonuje się badania obrazowe: USG, RTG stawu i klatki piersiowej, morfologię krwi. W leczeniu stosuje się antybiotyki lub preparaty antywirusowe, a także zaleca się zabieg artroskopii, w trakcie którego płucze się staw i następnie zakłada drenaż oraz unieruchamia staw. Po zakończeniu leczenia farmakologicznego i ustąpieniu zapalenia, zazwyczaj potrzebna jest pomoc fizjoterapeuty, ponieważ po dłuższym unieruchomieniu staw wymaga odpowiednich ćwiczeń.