Chorzy na tarczycę boją się, że zabraknie dla nich leku - Euthyroxu. Ministerstwo zdrowia uspokaja

Ministerstwo zdrowia uspokaja pacjentów ze schorzeniami tarczycy, którzy leczą się Euthyroxem. "Na dzień dzisiejszy nie istnieje zagrożenie niedostępnością leku". I podaje również konkretne stany magazynowe.
Zobacz wideo

Pod koniec czerwca media obiegła informacja, że jeden z najbardziej popularnych leków stosowanych w schorzeniach tarczycy - Euthyrox, niemal zniknął z aptek. Merck, producent preparatu, problemy tłumaczył wzrostem zapotrzebowania na leki, którego firma chwilowo nie była w stanie zaspokoić. Przy okazji zapewniał wtedy, że w trosce o jak najszybsze rozwiązanie obecnej sytuacji oraz aby uniknąć tego typu zdarzeń w przyszłości, podjęty został szereg działań, które mają zwiększyć możliwości produkcyjne.

Ministerstwo zdrowia uspokaja: nie ma zagrożenia niedostępnością leku Euthyrox

Aby uspokoić pacjentów, ministerstwo zdrowia wydało komunikat w sprawie dostępności leku Euthyrox. Resort zapewnił przy tym, że nie ma obaw, że lekarstwa zabraknie.

W związku z sygnałami w sprawie ograniczonej możliwości zakupu leku Euthyrox, Levothyroxinum natricum, minister zdrowia informuje, że na dzień dzisiejszy nie istnieje zagrożenie niedostępnością powyższego leku

- czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie ministerstwa zdrowia.

Resort przeprowadził również analizę raportów zgłaszanych do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi. Wynika z niego, że stany magazynowe leku Euthyrox na terenie kraju wynoszą kolejno:

  • stan u producenta: 358 101 opakowań,
  • stan w hurtowniach: 1 327 242 opakowań,
  • stan w aptekach: 706 733 opakowań,

Przy czym średnia miesięczna sprzedaż leku wynosi około 650 tysięcy opakowań.

Ministerstwo zdrowia radzi również, aby w przypadku trudności z nabyciem leku Euthyrox, kontaktować się bezpośrednio z jego z producentem bądź Państwową Inspekcją Farmaceutyczną.

Więcej o: