Często chodzisz w nocy do toalety? To może być oznaka problemów z układem krążenia

Najnowsze badania z Japonii mogą sugerować, że częste korzystanie z toalety w nocy może być objawem nadciśnienia. Warto zwrócić uwagę na ten sygnał od organizmu, ponieważ bardzo często zbyt wysokie ciśnienie krwi przebiega bezobjawowo.
Zobacz wideo

Spożywanie zbyt dużej ilości płynów tuż przed snem może skutkować częstym chodzeniem w nocy do toalety. Są jednak ludzie, którzy nie piją za dużo, a i tak muszą wstawać. Japońskie badania dają nowe spojrzenie na to zagadnienie. Okazuje się, że częste chodzenie w nocy do toalety może być znakiem ostrzegawczym od organizmu wskazującym na wysokie ciśnienie krwi, inaczej nadciśnienie. Dolegliwość ta uznawana jest za "cichego zabójcę", ponieważ bardzo często przebiega bezobjawowo. 

Najnowsze badanie z Japonii wykazało, że jednym z objawów nadciśnienia oraz zatrzymywania wody w organizmie mogą być właśnie wycieczki do toalety w nocy. W języku medycznym dolegliwość polegająca na budzeniu się ze snu na oddanie moczu i późniejszym ponownym zasypianiu (raz lub więcej) nazywa się nokturią (nykturią). Chociaż sporadyczne przypadki wstawania w trakcie snu do WC nie są niczym specjalnie groźnym, takie powtarzające się epizody mogą wskazywać, że należy odwiedzić lekarza.

W japońskim badaniu udział wzięło w sumie 3749 osób. Na podstawie obserwacji naukowcy odkryli silny związek z nokturią u pacjentów z wysokim ciśnieniem krwi, czyli minimum 140/90 mmHg. Ci badani, którzy częściej musieli odwiedzać toaletę w nocy, zmagali się również z nadciśnieniem.

Odkryliśmy, że wstawanie w nocy, aby oddać mocz, dawało o 40 procent większe prawdopodobieństwo, że danej osobie dolega nadciśnienie. Im więcej wizyt w toalecie, tym większe ryzyko wysokiego ciśnienia krwi

- mówił jeden z lekarzy prowadzących badanie, dr Konno.

Naukowcy podkreślają jednak, żeby ich obserwacji nie uogólniać na populację całego świata. W Japonii spożycie soli jest bowiem w porównaniu z innymi krajami dwukrotnie wyższe. A to wiąże się z wyższym ciśnieniem krwi oraz tendencją do zatrzymywania wody w organizmie.

Więcej o: