Drugi przypadek całkowitego wyleczenia z HIV. W obu zastosowano taką samą metodę

12 lat temu głośno było o pierwszym przypadku długotrwałej remisji HIV. Ostatnio naukowcom udało się powtórzyć ten sukces. Pacjent, który od kilkunastu lat był nosicielem HIV, nie ma obecnie objawów zakażenia, a testy nie wykrywają obecności wirusa w jego organizmie.
Zobacz wideo

Zespół badaczy, któremu przewodniczył prof. Ravindra Gupta, poinformował niedawno o długotrwałej remisji wirusa HIV u jednego z londyńskich pacjentów. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma naukowego "Nature".

Pacjentowi przeszczepiono komórki macierzyste

Pacjent, którego tożsamość pozostaje nieznana, był nosicielem HIV-1, czyli najpowszechniejszej odmiany wirusa. Diagnozę usłyszał w 2003 roku, a leczenie środkami antyretrowirusowymi rozpoczął w 2012 roku.

Kilka lat później zdiagnozowano u niego ziarnicę złośliwą. Po chemioterapii w 2016 roku pacjentowi przeszczepiono komórki macierzyste. Ich dawca posiadał rzadką mutację genetyczną CCR5-delta 32, która uodparnia na HIV.

Po przeszczepie anonimowy pacjent w dalszym ciągu przyjmował leki antyretrowirusowe. Jednak po 16 miesiącach prowadzący go lekarze zdecydowali się na ich odstawienie. Okazało się, że u zakażonego nastąpiła remisja zakażenia. Ustąpiły wcześniejsze objawy, a wirus nie był wykrywany w trakcie badań. Ten stan utrzymuje się już od 18 miesięcy.

HIV: co to za wirus i co trzeba o nim wiedzieć. Poznaj pierwsze objawy i metody leczenia >>

Berliński pacjent 

Od czasu wykrycia pierwszych przypadków zakażeń HIV w latach 80. XX wieku to dopiero drugi taki przypadek całkowitej remisji wirusa. Dwanaście lat temu podobny odnotowano Berlinie. Słynny "Pacjent z Berlina", czyli Timothy Ray, przeszedł zabieg przeszczepu szpiku kostnego po tym, jak zdiagnozowano u niego białaczkę. Podobnie jak w drugim przypadku dawcą była osoba z rzadką mutacją genetyczną, która uodpornia na HIV. Po przeszczepie u pacjenta stwierdzono remisję choroby. I, co ważne, Timothy Ray po dwunastu latach nadal cieszy się zdrowiem.  

- Dzięki temu mamy dowód na to, że berliński przypadek nie był anomalią. Ta sama metoda wyeliminowała HIV już u dwóch osób - skomentował przewodniczący ostatnim badaniom Ravindra Gupta, profesor na Wydziale Infekcji i Odporności University College London.

Zobacz także:

Więcej o: