Zapalenie tchawicy - przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie tchawicy jest chorobą, która dotknąć może osoby w każdym wieku. Szczególnie narażone na zapalenie tchawicy są jednak dzieci, u których ta choroba bywa powikłaniem po zakażeniach górnych dróg oddechowych.

Zapalenie tchawicy - przyczyny

Zapalenie tchawicy może wynikać z zakażenia bakteryjnego (co jest z reguły rzadsze) lub wirusowego. Czasami infekcja rozpoczyna się jako wirusowa, a z czasem rozwija się nadkażenie bakteryjne. 

Zazwyczaj za zapalenie tchawicy odpowiadają wirusy paragrypy, grypy, RSV, adenowirusy i rhinowirusy.

Wirusy powodujące zapalenie tchawicy przenoszą się drogą kropelkową, więc przebywanie w towarzystwie chorej osoby może skończyć się chorobą. Zapalenie tchawicy szybko rozprzestrzenia się w miejscach pracy i w szkołach oraz przedszkolach, a dzieci są szczególnie wrażliwe.

Zapalenie tchawicy może rozwinąć się także u osób, które pracują w suchych lub zapylonych pomieszczeniach, często dotyka pracowników umysłowych, którzy spędzają dużo czasu w klimatyzowanych biurach. U palaczy może występować przewlekłe zapalenie tchawicy.

Zobacz wideo

Zapalenie tchawicy - objawy choroby

Zapalenie tchawicy jest długie w leczeniu i uciążliwe dla chorego. Do tego często współistnieje z zapaleniem krtani, zapaleniem oskrzeli i innymi chorobami górnych dróg oddechowych, za powstanie których odpowiadają te same wirusy i bakterie powodujące zapalenie tchawicy. 

Objawy zapalenia tchawicy to:

  • kaszel - jest on suchy, uporczywy, męczący, określa się jako kaszel dudniący lub kaszel szczekający,
  • świszczący oddech,
  • drapanie i ból w gardle,
  • gorączka lub stan podgorączkowy,
  • osłabienie organizmu,
  • ból za mostkiem, który nasila się przy kaszleniu,
  • duszności i problemy z oddychaniem, które mogą być bardzo poważne.

Na to także warto zwrócić uwagę:

  1. Z czasem suchy kaszel zaczyna się robić bardziej wilgotny.
  2. Jeśli zapalenie tchawicy rozwija się w wyniku zakażenia górnych dróg oddechowych objawy pojawiają się po kilku dniach choroby.
  3. kaszel jest suchy przez cały czas choroby.

Leczenie zapalenia tchawicy

Zapalenie tchawicy bakteryjne wymaga podawania odpowiednich antybiotyków, w przypadku wirusowego zapalenia tchawicy nie stosuje się ich (o ile nie doszło do nadkażenia).

Chory musi:

  • odpoczywać,
  • unikać wysiłku fizycznego,
  • dużo pić,
  • oddychać ciepłym i wilgotnym powietrzem.

W razie potrzeby podawane są leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe i stosuje się pastylki, które nawilżają gardło. Lekarz zwykle przepisuje też leki, które rozrzedzają i pozwalają wykrztusić wydzielinę.

Domowe sposoby na zapalenie tchawicy

Poleca się także inhalację naturalnymi olejkami eterycznymi, które pozwalają nawilżyć i oczyścić górne drogi oddechowe. Najlepiej sprawdzają się olejek eukaliptusowy, olejek rozmarynowy oraz olejek z drzewa herbacianego. Nie tylko ułatwiają oddychanie, ale wykazują one działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, są naturalnymi i bezpiecznymi środkami ściągającymi i kojącymi ból. Do inhalacji można też wykorzystać świeże zioła, na przykład liście mięty. 

Pomieszczenie, w którym przebywa chory, powinno być odpowiednio nawilżone. W tym celu poleca się stosowanie specjalnych nawilżaczy powietrza, a także kładzenie mokrych ręczników na kaloryfery.

Domowe leczenie zapalenia tchawicy jest możliwe, jeśli nie ma ono ostrego i zagrażającego życiu przebiegu. Należy jednak mimo wszystko udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki i zalecenia co do leczenia.

Hospitalizacja przy zapaleniu tchawicy

Czasami, kiedy chory ma duże problemy z oddychaniem, konieczna jest hospitalizacja. Chory jest intubowany (przez nos lub usta wprowadza się rurkę, która umożliwia oddychanie) lub poddawany zabiegowi tracheotomii (czyli przecięciu tchawicy z wprowadzeniem rurki, która umożliwia oddychanie). 

Po takim zabiegu chory  musi pozostać przez dłuższy czas pod opieką lekarzy, pojawić mogą się bowiem powikłania a także zakażenia bakteryjne.

Zapalenie tchawicy - jak uniknąć

Aby unikać zapalenia tchawicy należy unikać przebywania w suchych, zapylonych pomieszczeniach, a także unikać dymu papierosowego. Przy zapaleniach górnych dróg oddechowych należy stosować się do leczenia sugerowanego przez lekarza, nie wychodzić na zewnątrz i dbać o odpowiedni poziom wilgoci w pomieszczeniach. 

Przeczytaj także:

Więcej o: