Meteopatia, klątwa naszych czasów. O co tu chodzi?

Wielu z nas jest zdania, że za przykre samopoczucie często odpowiada "złe" ciśnienie czy nagłe wahania pogodowe. Warto jednak wiedzieć, że meteopatia to nie jednostka chorobowa i nie jest tak przez medycynę traktowana.

Meteopatia, znana również pod nazwą meteoropatia, to skłonność do nadmiernego reagowania na zmiany atmosferyczne - zarówno w wymiarze fizycznym, jak i psychicznym.

Nie ma badań naukowych, które w jednoznaczny sposób potwierdzałyby faktyczne istnienie meteopatii. Jest bardzo prawdopodobne, że ci z nas, którzy utożsamiają swoje samopoczucie z warunkami atmosferycznymi, popełniają tak zwany błąd konfirmacji. Oznacza to, że za prawdziwe uznajemy tylko te informacje, które popierają założoną przez nas wcześniej tezę. I tak przekonanie o związku pewnych dolegliwości z daną pogodą sprawia, że na każdy ból głowy czy łupanie w krzyżu mamy przygotowaną odpowiedź - to ciśnienie, zmiana temperatury, ogólnie niekorzystny biomet.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Twarda nauka twardą nauką, ale jednak coś w meteopatii jest. Nie bez kozery w określonych okolicznościach pogodowych stajemy się senni, apatyczni, bolą nas kości i odechciewa się żyć. Jedna z teorii głosi, że meteopatów najwięcej jest wśród mieszczuchów - żyjemy w cieple i wygodzie, coraz bardziej oddalamy się od przyrody, nie potrafimy z nią współpracować.

Co przyczyną, a co skutkiem?

Możliwe, że najpierw nieświadomie zerkamy za okno, a potem równie nieświadomie postanawiamy, jak będziemy się czuć. Nie oznacza to, że meteopatię należy lekceważyć, ale nie warto przywiązywać do niej zbyt dużej wagi, ponieważ istnieje duże ryzyko, że na własne życzenie będzie się eskalować "pogodowe" dolegliwości. Nie ulega jednak wątpliwości, że meteopatia to znaczące zjawisko społeczne, zbiorowe przekonanie silnie zakorzenione w naszej polskiej kulturze.

Przeczytaj: Białe koty z topoli atakują. "To przez nie kaszlę i kicham" - mówią alergicy. Czy puch faktycznie uczula?

Walka z wiatrakami

Meteopatii nie wyleczymy, ponieważ nie jest chorobą. Możemy się jednak skupić na dolegliwościach, których przyczyn upatrujemy w zmianach pogodowych. "Meteopaci" skarżą się przede wszystkim na zmęczenie i osłabienie, bóle głowy, kości i stawów, wahania nastrojów, obniżenie koncentracji, problemy ze snem.

Co na to poradzić? Po prostu postarać się żyć zdrowiej. Kluczem do lepszego samopoczucia jest regularny wysiłek fizyczny. Nie muszą to być intensywne treningi crossfitowe czy kilometrowe maratony - wystarczą codzienne spacery, rezygnacja z windy na rzecz schodów, krótka wycieczka rowerowa. Warto zadbać też o względnie zdrową, zróżnicowaną dietę. Pomoże również wypoczynek - porządne, przynajmniej siedmiogodzinne wysypianie się, ograniczanie stresów.

C'est la vie

Trudno jednoznacznie określić kryteria, które trzeba spełniać, by zdobyć zaszczytne miano meteopaty. To kwestia wysoce indywidualna i najpewniej dlatego tak rozmyta. Niektórym z nas źle kojarzy się pora roztopów, inni cierpią w wysokiej temperaturze. Jedni chorzy na depresję najchętniej zawsze mieliby zasłonięte rolety, a pozostali lgną do słońca. Właściwie każdy rodzaj pogody możemy wiązać z jakimiś dolegliwościami. Pozostaje dość ogólna konkluzja, że to nie pogoda nas boli, ale po prostu - życie.

To także może cię zainteresować:

Uczucie zmęczenia z powodu kiepskiej pogody jest normalne? Tak, ale nie dłużej niż 2-3 dni

Źródła: Gazeta Wyborcza, Tygodnik Powszechny, Wylecz.to

Więcej o:
Komentarze (12)
Co to jest meteopatia? Objawy i leczenie meteopatii
Zaloguj się
 • roro1000000

  Oceniono 8 razy 8

  uhhmmm..ciekawe...mam starego psa i za KAZDYM RAZEM JAK JEST syfiato on ledwo chodzi..bidulka nie wie ze popełnia bład konfirmacji..ja tez popełniam bo jak śpie i idzie wyż to ZAWSZE sie wybudzam...tak,bład konfirmacji..

 • jerzym1973

  Oceniono 1 raz -1

  mmr
  Jesteś debilem/debilką! Wiesz o tym??

 • woszka79

  Oceniono 11 razy -11

  Bardzo ciekawy artykuł! Na moje samopoczucie pogoda również ma bardzo duży wpływ. Staram się żyć aktywnie i zdrowo, przez co zauważyłam znaczną poprawę, niezależnie od pogody. Warto też się zapoznać z artykułami na stronie byc-zdrowym.pl

 • Paulina Wnuk

  Oceniono 12 razy -12

  Meteopaci czy nie ważne by wzmacniać organizm. No i tu najlepiej na układ nerwowy Magnezium B6 faktycznie, a na odpornośc może być omega - albo od GSH, albo Natural. Stosowałam oba, warto sprawdzić który działa na nas lepiej

 • Maria Chmiel

  Oceniono 12 razy -12

  Na zimowo-jesienną niepogodę można brać najlepiej suplementy diety, by się wzmocnić, trzeba jednak brać je nie tydzien czy dwa, ale miesiąc minimum by sprawdzić jak działają. Najlepiej łykać cały czas by stale poprawiać swoje zdrowie. Szczegolnie istotne są tu uzupełnianie witamin K2 i D3 oraz magnezu i witaminy B. No i pod tym kątem najlepiej stosować suplementy K2+ oraz Magnezium B6, gdzie wtedy mamy wszystkie niezbędne witaminy w organizmie.

 • nefrynia

  Oceniono 13 razy -13

  Odkąd pamiętam problemy na zmianę pogody miałam od zawsze. Jakie było moje zaskoczenie, gdy zaczęłam stosować taxivital i okazało się, że pogoda nic nie ma do tego. wszystko się unormowało. To były problemy z moim skaczącym ciśnieniem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX