Popularny syrop znika ze sprzedaży w całej Polsce. Nie można go stosować "do wyjaśnienia sprawy"

GIF podjął decyzję o wstrzymaniu obrotu w całym kraju sześciu partii syropu Multi-Sanostol z powodu podejrzenia o niespełnienie norm jakościowych. Dopóki sytuacja nie zostanie wyjaśniona, lek "nie może być przedmiotem stosowania".

Zgodnie z decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego z 4 sierpnia sprzedaż sześciu serii syropu Multi-Sanostol 600 g została wstrzymana. Dotyczy to następujących numerów:

  • numer serii: 370904, data ważności: 11.2018;
  • numer serii: 370929, data ważności: 11.2018;
  • numer serii: 373880, data ważności: 11.2018;
  • numer serii: 374034, data ważności: 12.2018;
  • numer serii: 374161, data ważności: 12.2018;
  • numer serii: 375836, data ważności: 12.2018.

Lek, który można kupić bez recepty, jest przeznaczony do stosowania przede wszystkim przez dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią. W jego składzie znajdują się głównie witaminy, a jego działanie ma na celu uzupełnić ich niedobory, a także wzmocnić kości, układ odpornościowy i cały organizm.

Decyzję GIF uzasadnia prewencją, ale nie podaje szczegółów - sprzedaż syropu została wstrzymana z powodu "podejrzeń o brak spełnienia wymagań jakościowych". Do czasu wyjaśnienia sprawy Inspektorat zaznacza, że wskazane serie leku "nie mogą być przedmiotem obrotu i stosowania".

Co na to producent?

Teresa Witkowska, kierownik Biura Zarządu i Komunikacji firmy Takeda Polska informuje, że "decyzja o wstrzymaniu produktu w obrocie została podjęta w związku z otrzymaną reklamacją z rynku niemieckiego dotyczącą jednego opakowania produktu Sanostol plus Eisen 460 ml, stwierdzającą obecność zanieczyszczenia mechanicznego w produkcie".

Wstępne postępowanie wyjaśniające wykazało, że najbardziej prawdopodobną przyczyną może być wada partii butelek, która została wykorzystana również do wyżej wymienionych serii produktu Multi-Sanostol 600 g, podaje przedstawicielka koncernu. Stąd dla bezpieczeństwa, wstrzymano sprzedaż preparatu do czasu, aż sprawa zostanie wyjaśniona z producentem butelek, co może potrwać kilka tygodni.

Zobacz też:

Więcej o: