Kleszcze - choroby odkleszczowe

Niebezpieczeństwo złapania niechcianego osobnika kleszcza nie jest związane tylko z wypadem do lasu.

Kleszcze czają się głównie w lasach i spadają na nas z drzew, lub wchodzą z krzaków lub wysokiej trawy - tak myśli większość z nas. Niestety. Larwy i nimfy kleszcza najczęściej czekają na człowieka, czyli swojego żywiciela na wysokości 15-100 cm od ziemi. Dorosłe osobniki bywają na krzakach o wysokości do 1,5 metra.

Kleszcze , jeśli chodzi o nasz klimat są zdecydowanie groźniejsze, niż znienawidzone komary i meszki. Niektóre preparaty znane głównie z tego, że odstraszają komary, są też skuteczną bronią przed nimi. Lepiej po nie sięgnąć, bo krwiożercze potwory (chociaż mikro, to groźne) czają się na nas niemal wszędzie.

Czytaj: Ochrona przed kleszczami

Choroby odkleszczowe - rodzaje i leczenie

Po "złapaniu" kleszcza człowiek jest narażony na choroby z panelu odkleszczowego takie jak:

Gorączka plamista

Babezjona, babeszjoza

Anaplazmoza

Erlichioza

Borelioza

Kleszczowe zapalenie mózgu

Najlepszym sposobem ochrony przed kleszczowym zapaleniem mózgu jest szczepionka. Zaszczepić powinny się osoby pracujące w lesie, stacjonujący tam żołnierze, rolnicy i młodzież przebywająca na obozach. Gorzej jest jeśli chodzi o bo boreliozę. Wciąż nie ma szczepionki przeciw tej chorobie, a i rozpoznanie jest trudne: z powodu niespecyficznych objawów, a także braku testu diagnostycznego o 100% skuteczności. Czytaj więcej: Kleszcze atakują, a na boreliozę szczepionki nie ma.

Ugryzienie kleszcza - jak sobie pomóc?

Rumień - jeden z objawów ugryzienia przez kleszcza

Jak usunąć kleszcza?

Zobacz wideo
Więcej o: