Dwunapływowa lewa komora (DILV)

Wadliwa kombinacja genów odpowiada za rozwój tzw. dwunapływowej lewej komory. Schorzenie jest trudne w leczeniu, ale leczenie zazwyczaj kończy się sukcesem.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Serce jednokomorowe (należy do tego także dwunapływowa lewa komora) to rodzaj rzadkiej, wrodzonej wady serca. Mówi się o nim gdy obie zastawki przedsionkowo-komorowe lub pojedyncza wspólna zastawka przedsionkowo-komorowa wypełniają tylko jedną komorę. Ta druga najczęściej jest zdeformowana i w żaden sposób nie może spełniać przypisanych jej funkcji. Ten rodzaj nieprawidłowości występuje u mniej niż 10 proc. wszystkich pacjentów z wadami wrodzonymi serca.

Dwunapływowa lewa komora (DILV) - objawy i diagnoza

Dwunapływowa lewa komora to stan, w którym zastawka trójdzielna oraz mitralna uchodzą całkowicie (czasem tylko częściowo) do lewej komory. Prawa, mniej sprawna komora serca, ma prawidłowo rozwiniętą tylko część „odpływową”. Jednym z bardziej charakterystycznych objawów choroby jest sinica. Należy pamiętać, że nie musi pojawić się u każdego pacjenta. Jej wystąpienie zależy od tego w jakim stopniu zwężona jest tętnica płucna.

Gdy nie ma w niej zmian w pierwszych tygodniach życia zwiększa się przepływ płucny. Wraz ze znacznym obciążeniem jednej komory serca rozwija się niewydolność krążenia. Dzieci z DILV mają powiększoną wątrobę, duszności, tachykardia. Dodatkowo masa ich ciała nie zwiększa się.
Podstawą do rozpoznania jest wywiad oraz ECHO serca.

Dwunapływowa lewa komora (DILV) - leczenie

Walka z chorobą składa się z kilku etapów. Pierwszy zakłada przywrócenie prawidłowego przepływu płucnego. Druga część leczenia chirurgicznego ma za zadanie zespolić żyłę główną górną z odpowiednią gałęzią tętnicy płucnej. Ostatni etap to tzw. operacja Fontana. Zabieg polega na połączeniu żyły głównej górnej z tętnicą płucną, ale z ominięciem serca.

 

 

Czytaj także:

Ostra niewydolność serca

Miażdżyca

Tamponada serca

Zespół hiperkinetyczny

Zaciskające zapalenie osierdzia

Więcej o: