Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Choroby serca oraz ogromna większość zmian w obrębie układu krążenia wymagają szczególnej i bardzo dokładnej diagnozy. Wykonywane a takich przypadkach badanie EKG w spoczynku, choć bardzo pomocne może nie wychwycić wszystkich zaburzeń. Dlatego, kiedy jest to konieczne, zleca się całodobową obserwację mięśnia sercowego. Dzięki temu dostrzeżenie odstępstw w odcinku ST (fragment zapisu odpowiadającego za tzw. repolaryzację komór serca, czyli proces odbudowy potencjału błony po przejściu impulsu) jest znacznie łatwiejsze. Zaletą tak długiego pomiaru nad pojedynczym badaniem jest możliwość wychwycenia zmian dynamicznych w funkcjonowaniu serca.
Pozwalające na wykonanie testu urządzenie, nazywane monitorem holterowskim EKG , składa się z kilku elementów. Pięciu diod rozmieszczanych w różnych częściach klatki piersiowej i z małego, zawieszanego na szyi monitora rejestrującego na karcie pamięci (wcześniej zapis przechowywany był na klasycznej kasecie magnetofonowej). Całość jest na tyle mała, lekka, że w żaden sposób nie ogranicza pacjenta i zezwala na wykonywanie codziennych czynności (łącznie z aktywnością fizyczną). Jednym obostrzeniem jest unikanie kontaktu z wodą i zachowanie ostrożności, aby nie zalać lub nie zamoczyć urządzenia.
Ponieważ badanie trwa całą dobę noszące aparat osoby proszone są o zwrócenie uwagi na towarzyszące testowi uczucia, wrażenia oraz ewentualne dolegliwości. Zaleca się także odnotowanie przyjmowanych tego dnia leków.
Badanie EKG metodą Holtera zlecane jest przede wszystkim u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca lub przewodzenia przedsionkowo-komorowego, nieprawidłowościami elektrolitowymi, a także przy nieprawidłowym ukrwieniu serca. Bywa pomocne przy określeniu przyczyn nieskuteczności prowadzonego leczenia oraz przy nawracających omdleniach, napadach duszności, kołataniach serca, zaburzeniach neurologicznych. Dolegliwości te niejednokrotnie stanowią zapowiedź choroby serca np. migotania przedsionków.