Chylothorax (chłonkotok)

Pojawienie się płynu w obrębie jamy opłucnej wymaga jak najszybszej interwencji lekarza. Jego obecność bywa powiązana z chorobą nowotworową lub stanowi powikłanie po wcześniejszym zabiegu chirurgicznym. Stan ten medycyna określa terminem chylothorax bądź chłonkotok.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Chłonka gromadząca się w jamie opłucnej, to rodzaj płynu tkankowego, który wypełnia naczynia chłonne tworzące układ limfatyczny. Odpowiada m.in. za transport limfocytów oraz tłuszczów pokarmowych. Bierze także udział w zwalczaniu różnego typu zakażeń. Sama limfa „zbudowana” jest z wody, soli mineralnych, tłuszczów, białek oraz limfocytów.

Czasem zdarza się, że wskutek choroby, przede wszystkim chłoniaków, lub powikłań po operacjach kardiochirurgicznych (także przy innych zabiegach wymagających otworzenia klatki piersiowej) oraz torakochirurgicznych, chłonka przedostaje się do jamy opłucnej.

Chylothorax - objawy i diagnoza

Wraz z gromadzeniem się płynu pacjentom zaczyna dokuczać duszność wraz ze znacznie przyspieszonym oddechem. W badaniu fizykalnym lekarz obserwuje m.in. ściszenie i zniesienie szmeru oddechowego oraz drżenia głosowego. Mimo że sam test jest stosunkowo wiarygodny, to aby uzyskać jednoznaczną odpowiedź konieczne są dodatkowe badania.

W pierwszej kolejności zleca się badania obrazowe tj. RTG, tomografię komputerową lub USG. Niemal stuprocentową pewność daje tzw.
torakocenteza, zabieg polegający na pobraniu z jamy opłucnej próbki płynu. Jeśli ma mlecznobiały kolor, a w jego składzie znajduje się bardzo wysokie stężenie trójglicerydów oraz dużych lipoprotein nie pozostawia to żadnych wątpliwości.

Chylothorax - leczenie

U ogromnej grupy pacjentów schorzenie ustępuje samoistnie i nie ma potrzeby wprowadzania specjalistycznego leczenia. W pozostałych przypadkach powtarza się torakocentezę i odciąga całość zalegającego płynu. Jeśli chłonkotok stanowi powikłanie pooperacyjne, niekiedy konieczne jest powtórzenie zabiegu.

Bez względu na stopień zmiany, przez okres rekonwalescencji, chorzy powinni przejść na żywienie pozajelitowe lub wprowadzić dietę ubogą w tłuszcze. Ponieważ zbieranie się płynu może mieć podłożę nowotworowe, w takich przypadkach zalecana jest radioterapia.

Czytaj także:

Międzybłoniak opłucnej (Śródbłoniak opłucnej)

Azbestoza (Pylica azbestowa)

Wziernikowanie jamy opłucnej

Powiększone węzły chłonne: nie panikuj, działaj. Szybko!

Zespół Sjögrena (zespół Sjogrena, choroba Mikulicza-Radeckiego)

 

Więcej o: