Wole guzkowate obojętne

Zmiany w tarczycy mogą być spowodowane m.in. niedoborem, kontrolującego jej działanie, jodu. Może się jednak zdarzyć, że mimo widocznych niepokojących oznak gruczoł działa bez zarzutu. Do tego typu zaburzeń należą niektóre wole.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Wole to nic innego jak, spowodowane bardzo różnymi czynnikami, powiększenie tarczycy. Jednym z typów są wole guzkowate. Ponieważ powstanie takiego guzka a także idące za tym konsekwencje zależne są przede wszystkim od typu i charakteru wola, dzieli się je w oparciu o dwa kryteria - zdolność przyswajania jodu oraz aktywności. W pierwszym zestawieniu mówi się o wolach:

Zobacz wideo

- ciepłych - "pobiera" pierwiastek tak samo jak miąższ znajdujący się na powierzchni tarczycy

- gorących - ilość pierwiastka "przyciągana" przez ten rodzaj wola jest bardzo duża, nie reaguje na wahania w poziomie TSH , dodatkowo zakłóca funkcjonowanie pozostałych części tarczycy

- zimnych - bardzo słabo lub wcale nie pobierają jadu.

Dodatkowo wole mogą być obojętne lub nadczynne. W pierwszym przypadku guz w żaden sposób nie wpływa na działanie tarczycy. Jeśli jest nadaktywny obserwuje się wzrost wydzielanych przez gruczoł hormonów. Bardzo często zdarza się, że rozpoznanie nadczynnego wola wiąże się z przeprowadzeniem zabiegu operacyjnego.

Przy wolu obojętnym zaleca się obserwację zmiany. Jeśli obecność guza wywołana jest niedoborem jodu konieczne jest wprowadzenie do diety produktów zawierające duże ilości tego pierwiastka. Niekiedy sięga się po leki przeciwtarczycowe.

Niezależnie od typu i właściwości wole bywają na tyle duże, że zaczynają uciskać na okoliczne narządy np. tchawicę.

Czytaj także:

Niedoczynność tarczycy

Izotopowe leczenie tarczycy

Przeciwciała anty - TPO

Wole Hashimoto

Choroba Plummera

Więcej o: