Szkorbut - objawy, diagnoza i leczenie

Kwas askorbinowy, czyli witamina C to związek, bez którego ludzki organizm nie mógłby prawidłowo funkcjonować, dlatego też jej niedobór może okazać się bardzo niebezpieczny. Jednym ze schorzeń, występującym przede wszystkim u dzieci, a bezpośrednio związanym z niedoborem tej witaminy, jest szkorbut.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Ciało człowieka nie potrafi samodzielnie wytworzyć tej szczególnie cennej witaminy i musi otrzymać ją wraz z pożywieniem. Kwas askorbinowy jest nam potrzebny nie tylko by wzmocnić odporność, ale uszczelnia naczynia krwionośne, kontroluje ciśnienie krwi, ma działanie przeciwutleniające, uczestniczy w procesie rozkładu niektórych leków oraz ochrania skórę.

U osób ze szkorbutem dochodzi przede wszystkim do zmian w obrębie tkanki łącznej . Niedobór witaminy C sprawia, że metabolizm kolagenu (jednego z budulców skóry naczyń krwionośnych) jest nieprawidłowy, w efekcie pojawiają się niekontrolowane i niespodziewane krwawienia.

W grupie największego ryzyka są przede wszystkim te dzieci, których menu jest ubogie w naturalne i zdrowe produkty lub karmione są sztucznymi mieszankami nie zawierającymi odpowiedniej ilości składników odżywczych i witamin.

Objawy

Obok krwawień, które w konsekwencji wywołują niedokrwistość, pacjenci skarżą się na bóle mięśni i stawów oraz ciągłe osłabienie. Chorzy są dużo bardziej podatni na urazy, szczególnie złamania. Zmiany spowodowane rozwojem szkorbutu widoczne są na dziąsłach. Obecność stanu zapalnego w jamie ustnej znacznie zwiększa ryzyko utraty zębów. Wszelkie rany goją się znacznie wolniej, a skóra pokryta jest wybroczynami. Czasem zdarza się, że u pacjentów pojawiają się zaburzenia neurologiczne oraz stany depresyjne .

Diagnoza

Podstawą rozpoznania, obok wywiadu z pacjentem i analizy objawów, jest badanie krwi. Morfologia wykazuje przede wszystkim niedobór kwasu askorbinowego oraz cechy niedokrwistości .

Leczenie

Najskuteczniejszą metodą leczenia szkorbutu jest uzupełnienie diety chorego o produkty bogate w witaminę C. Aby było to skuteczne musi być prowadzone równolegle z farmakologią.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Choroba Beri - beri

Hiperwitaminoza

ABC witamin

Mikroelementy bez których nie da się żyć

Sałata - zielona moc witamin

Więcej o: