Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Te bardzo szczególne punkty to nic innego, jak zgrubiała tkanka mięśniowa. Pojawiające z bardzo różnych przyczyn wypukłości czy niewielkie guzki przy, nawet delikatnym, ucisku wywołują bardzo nieprzyjemny ból. Punkty spustowe tworzą się najczęściej w obrębie skupiska grupy mięśni lub tzw. powięzi, czyli błony, która podtrzymuje strukturę mięśni oraz zapewnia im niezbędną amortyzację i stabilizację. Taki bardzo wrażliwy punkt może pojawić się praktycznie w dowolnej partii ciała, w której znajduje się tkanka mięśniowa. Bardzo często ten rodzaj bólu przenosi się na okoliczne lub znacznie oddalone partie mięśni.
Medycyna wyróżnia trzy rodzaje punktów spustowych:
- aktywne - ból pojawia się samoistnie
- utajone - aktywują się dopiero w momencie nacisku
- embrionalne - są bardzo wrażliwe, jednak nie promieniują na okoliczne grupy mięśniowe
Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe powstają w przykurczonych włóknach mięśniowych (są bardzo łatwo wyczuwalne). W odróżnieniu od zdrowych partii mięśniowych nie rozkurczają się i nieustannie są napięte. Długie utrzymywanie się takiego stanu nie pozostaje bez wpływu na cały układ mięśniowo-szkieletowy. Osłabione są nie tylko mięśnie, ale i znacznie ograniczona zostaje ruchomość w stawach. Rozwijająca się w ten sposób ogromna nadwrażliwość sprawia, że pacjenci postrzegają i przeceniają siłę bólu (najczęściej opisują go jako tępy i głęboki). Niestety jego obiektywne zmierzenie nie jest możliwe.
Obecność punktów spustowych może wynikać z uwarunkowań genetycznych, znacznie częściej jednak to konsekwencja stylu życia. Przeciążenia, siedząca praca, brak ruchu odgrywają znaczącą rolę w rozwoju dolegliwości bólowych. Niekiedy stanowią konsekwencję diety ubogiej w witaminę B12 , kwas foliowy, witaminę C oraz żelazo. Mogą mieć także związek z nieprawidłową gospodarką hormonalną organizmu.
Powszechnie stosowaną, a zarazem najskuteczniejszą metodą diagnostyczną tego rodzaju schorzeń są badania palpacyjne. Badanie rozpoczyna się od najbardziej napiętych partii ciała i to w ich okolicy szuka się najbardziej czułych punktów. Może się zdarzyć, że podczas przesuwania palców pojawi się skurcz bądź ból nieznacznie się nasili.
Dolegliwości spowodowane występowaniem punktów spustowych nie zawsze ograniczają się tylko do tkanki mięśniowej. Zdarza się, że sprzyjają one rozwojowi:
- zmian skórnych
- problemów z trawieniem oraz zaburzenie perystaltyki jelit
- objawów przypominających zapalenie wyrostka robaczkowego
- niestrawności, zgagi, mdłości
- zmian w spojówce
- arytmii
- bólów głowy
Schładzanie i odpowiednia fizykoterapia to jedna ze skuteczniejszych metod łagodzenia dolegliwości wywołanych występowaniem punktów spustowych.
Ból pleców - sprawcą nie musi być chory kręgosłup
Ból biodra - to nie musi być zwyrodnienie stawu
Drętwienie rąk i nóg - dolegliwość, która sprzyja panice. Jest się czego bać?