Zespół ucisku pnia trzewnego

Czynników odpowiedzialnych za ból brzucha jest bardzo wiele. U pacjentów z zespołem ucisku na pień trzewny najczęściej pojawia się on tuż po posiłku. Dlaczego tak się dzieje? Co jest jego przyczyną? Na te pytania medycyna nadal nie potrafi udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Pień trzewny to krótka tętnica o bardzo szerokim promieniu. Stanowi jeden z większych i zarazem najwyżej położonych odgałęzień aorty brzusznej. Dodatkowo zaliczana jest - obok tętnicy krezkowej górnej i dolnej - do gałęzi trzewnych. Pojawiający się w jej obrębie ucisk i towarzyszący mu ból zdaniem specjalistów może być powiązany z niedokrwieniem, zakłóconym przepływem krwi do narządów brzusznych. Czasem za przyczynę bólu w nadbrzuszu uznaje się ucisk na zwój trzewny.

Statystyki wskazują, że z zespołem ucisku pnia trzewnego zmaga się blisko jedna czwarta populacji. Najczęściej rozpoznawane jest u kobiet, przede wszystkim szczupłych, między 20 a 40 rokiem życia.

Objaw i diagnoza

Ponieważ silny ból nadbrzusza aktywuje się po jedzeniu ogromna część chorych łączy go z przyjmowanym pokarmem. Dlatego cierpią na jadłowstręt, przez co bardzo szybko tracą na wadze.

W celu postawienia diagnozy należy dokładnie obejrzeć cały przewód pokarmowy tym samym wykluczając inne schorzenia. Pierwszym ze zleconych testów jest ezofagogastroduodenoskopia, czyli ocena górnej części układu pokarmowego tj. odcinka od przełyku po dwunastnicę. Następnie wykonuje się kolonoskopię oraz badania pod kątem refluksu żołądkowego oraz zmian w pęcherzyku żółciowym. Niezbędnym elementem rozpoznania jest ocena drożności i przepływu krwi przez pień trzewny. Aby to sprawdzić sięga się po USG dopplera , z pomocą tomografii komputerowej jamy brzusznej dokładnie ogląda się ewentualne zmiany w jej obrębie. Dodatkowo u pacjentów z zespołem ucisku na pień trzewny w czasie osłuchiwania bardzo dobrze słyszalne są szmery w jamie w brzusznej. Ich obecność połączona z bólami po posiłku i utratą masy ciała stanowią tzw. triadę objawów, których obecność nie pozostawia wątpliwości. Niestety równoczesne występowanie tych dolegliwości jest stosunkowo rzadkie.

Zignorowanie objawów i niewdrożenie odpowiedniego leczenia może doprowadzić do znacznego spowolnienia opróżniania żołądka oraz tętniaka tętnicy żołądka - dwunastnicy.

Leczenie

Najskuteczniejszym sposobem na złagodzenie bólu i tym samym uwolnienie od ucisku pnia trzewnego jest jego odbarczenie. W czasie zabiegu wykonuje się przecięcia jednego z więzadeł i "uwalnia" uciskaną tętnicę. To, czy przepływ jest prawidłowy sprawdza się z pomocą ultrasonografu. Czasem do wykonania zabiegu wykorzystuje się laparoskop.

W przypadku pacjentów, u których wyżej wymienione metody nie przyniosą efektu konieczne jest zastosowanie metody wewnątrznaczyniowej np. angioplastykę.

Czytaj także:

Przewlekły czynnościowy ból brzucha

Neuropatia międzyżebrowa (neuralgia międzyżebrowa)

Zator tętnicy krezkowej

Ból rzutowany

Nadkwasota żołądka

Więcej o: