Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Do naczyń trzewnych zalicza się pień trzewny, tętnica krezkowa górna oraz tętnica krezkowa dolna. Pień trzewny to krótka tętnica, o szerokim promieniu. Stanowi najwyżej położone odgałęzienie aorty brzusznej. Tętnica krezkowa górna to główne rozgałęzienie aorty brzusznej. Ciągnie się od pnia trzewnego, mniej więcej na wysokości pierwszego kręgu lędźwiowego i kończy w punkcie wyjścia tętnicy krezkowej dolnej, czyli najniżej położonej gałęzi aorty. Umiejscowiona jest na wysokości trzeciego kręgu lędźwiowego. Podstawowym zadaniem tętnic jest dostarczenie odpowiedniej ilości krwi do najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Tętnica krezkowa górna prowadzi ją do jelita cienkiego oraz ślepego, okrężnicy i okrężnicy poprzecznej. Tętnica krezkowa dolna dostarcza krew do lewej części okrężnicy oraz odbytnicy. Każda z nich rozgałęzia się na kilka mniejszych tętnic, które obok doprowadzania krwi odżywiają mniejsze organy jak trzustka, dwunastnica czy esica.
Zmiany chorobowe w obrębie tętnic trzewnych najczęściej pojawiają się u osób starszych. Ryzyko zwężenia tętnic lub tętniaka rośnie u pacjentów z miażdżycą . Do najczęściej diagnozowanych chorób tętnic trzewnych zalicza się zespół ucisku pnia trzewnego, zespół ucisku tętnicy krezkowej górnej lub krezkowej dolnej.
W większości przypadków objawy towarzyszące schorzeniom tętnic nie są charakterystyczne i mogą sugerować zupełnie inną przypadłość. Ogromna część pacjentów skarży się na silny ból brzucha pojawiający się po każdym posiłku. Może on przybierać różne nasilenie i charakter. Zazwyczaj zaczyna się uporczywym, tępym bólem w nadbrzuszu, a następnie przechodzi w ostrą kolkę jelitową. Dodatkowo pojawia się biegunka oraz znaczny spadek masy ciała.
Niestety nie istnieje jedno badanie pozwalające rozpoznać przyczynę dolegliwości. Najczęściej diagnozę stawia się w oparciu o wywiad z pacjentem, analizę objawów oraz badania obrazowe tj. badanie ultrasonograficzne z podwójnym obrazowaniem oraz angiografię tomografii komputerowej i angiografię rezonansu magnetycznego.
Mimo że leczenie zmian w obrębie tętnic trzewnych zależy przede wszystkim od skali oraz typu zmiany, to jedną ze skuteczniejszych metod jest leczenie operacyjne.
Uchyłek Meckela (uchyłek Meckla)