Przepuklina rozworu przełykowego

Przepuklina rozworu przełykowego to schorzenie układu pokarmowego charakteryzujące się przemieszczaniem części żołądka do klatki piersiowej. Choroba zazwyczaj rozwija się u osób otyłych i niejednokrotnie wymaga interwencji chirurgicznej. Medycyna dzieli je na okołoprzełykową lub wślizgową.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

U zdrowych osób przełyk, na linii górnego zwieracza, przechodzi w przeponę (rozdzielającą zawarte w klatce piersiowej narządy od tych w jamie brzusznej) poprzez naturalnie wytworzony kanał nazywany rozworem przełykowym. Czasem pod wpływem dużego nacisku (np. przy podnoszeniu i dźwiganiu ciężkich rzeczy) rosnące w jego obrębie ciśnienie sprawia, że zawartość jamy brzusznej (bądź jej część) przesuwa się do klatki piersiowej.

W zależności od przemieszczonych części żołądka przepuklina rozworu przełykowego dzielona jest na okołoprzełykową lub wślizgową. O pierwszej z nich mówi się gdy w przestrzeni klatki piersiowej pojawia się wypust oraz dno i krzywizny żołądka. Postać wślizgowa polega na przemieszczeniu za przeponę tylko wpustu żołądka wraz z sąsiadującą częścią tego narządu. Ryzyko zachorowania wzrasta u osób palących, otyłych oraz narażonych na silny stres . W niektórych przypadkach winowajcą są przyjmowane leki. Za nagły skok ciśnienia mogą odpowiadać także uporczywy kaszel, kichanie, wymioty, zbyt długie przesiadywanie w toalecie. U kobiet jednym z czynników jest ciąża oraz poród.

Objawy i diagnoza

Jednym z bardziej charakterystycznych objawów jest ból w nadbrzuszu oraz w klatce piersiowej, bardzo często opisywany przez chorych jako kłucie w sercu. Dodatkowo chorzy skarżą się na zgagę oraz uczucie nawracania treści żołądkowej do przełyku. Czasem pojawia się seria nietypowych objawów jak chrypka, suchość w jamie ustnej, duszność . Dolegliwości stają się wyjątkowo uciążliwe w pozycji leżącej oraz po obfitym posiłku.

Rozpoznanie stawia się w oparciu o wywiad z pacjentem a także badania obrazowe (RTG z kontrastem) i gastroskopię .

Leczenie

Jeśli zmiany nie są duże wprowadza się jedynie leczenie zachowawcze. Dzięki podawanym lekom udaje się zatrzymać nadmierną produkcję kwasów żołądkowych oraz zachować prawidłową motorykę układu pokarmowego. Ponieważ ogromna część pacjentów z tym rodzajem przepukliny ma nadwagę konieczne jest wprowadzenie zbilansowanej diety i redukcja masy ciała.

W przypadku gdy stan pacjenta jest wyjątkowo ciężki konieczna jest operacja. Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest fundoplikacja Nissena, czyli przyszycie wędrującej części żołądka wokół dolnej części przełyku.

Czytaj także:

Żołądek: kapryśna sakiewka pełna kwasu

Przepuklina linii białej (Przepuklina kresy białej)

Choroba refluksowa przełyku

Paracenteza

Niestrawność

Więcej o: