- choroba ma różny przebieg, mogą występować bardzo nasilone dolegliwości albo może ich nie być w ogóle
- ból lub uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu
- zgaga
- nudności i wymioty
Czynników uszkadzających błonę śluzową żołądka jest wiele:
- zakażenie Helicobacter pylori;
- niezdrowy tryb życia, m.in. jedzenie w pośpiechu, stres, niewłaściwa dieta;
- alkohol ;
- leki, przede wszystkim niesteroidowe leki przeciwzapalne, ale również potas , żelazo ;
- zarzucanie żółci do żołądka;
- przyczyny autoimmunologiczne (np. zapalenie częściej występuje u osób z grupą krwi A).
W początkowym stadium choroba przebiega skrycie, dając niewielkie objawy. Chory czasami dowiaduje się o niej po badaniu gastroskopowym, które wykazuje zmiany w błonie śluzowej.
W kolejnym etapie choroby mogą wystąpić dolegliwości o różnym stopniu nasilenia. Zapalenie żołądka można podzielić na ostre, które występuje rzadko, i znacznie częstsze - przewlekłe.
Jest to choroba cywilizacyjna, symptom naszych czasów. Zachorować może każdy, począwszy od małego dziecka, skończy-wszy na osobie w podeszłym wieku. Ryzyko oczywiście rośnie w sytuacjach, gdy sami narażamy nasz żołądek na nadmierne działanie czynników szkodliwych.
- choroba wrzodowa;
- krwawienie z przewodu pokarmowego;
- anemia ;
- rak żołądka.
Zasadniczym badaniem, bez którego nie można rozpoznać choroby wrzodowej, jest gastroskopia. Wygląd błony śluzowej oraz wyniki z materiałów uzyskanych podczas zabiegu stanowią wraz z objawami klinicznymi podstawę rozpoznania.
Dostępne są bez recepty leki zmniejszające wydzielanie i neutralizujące kwaśny charakter soku żołądkowego.
Jest podobne do leczenia w chorobie wrzodowej: leki neutralizujące kwaśny sok żołądkowy, antagoniści receptora H2, inhibitory pompy protonowej, leki osłaniające błonę śluzową oraz leki przeciwbakteryjne, których celem jest Helicobacter pylori.
Przestrzeganie odpowiednio dobranej diety, zdrowy tryb życia: zaprzestanie palenia papierosów, zmniejszenie ilości wypijanego alkoholu, całkowita rezygnacja z używania alkoholi wysoko- procentowych, radykalne zwolnienie tempa życia oraz unikanie sytuacji stresowych - to najlepsze, co możemy zrobić dla swojego żołądka.