PTH (parathormon)

Parathormon to jeden z hormonów wytwarzanych przez przytarczyce. Odpowiada za działanie nerek oraz prawidłową strukturę kości. Zmiany w jego stężeniu mogą prowadzić nie tylko do chorób tarczycy, ale i niektórych nowotworów. Czasem za wahaniami stężenia PTH stoi przyjmowanie nadmiernej ilości witaminy D.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Prawidłowy poziom hormonu powinien mieścić się w przedziale 10 do 60 pg/ml (1,1-6,7 pmol/l). Najważniejsza funkcją PTH jest utrzymanie prawidłowej gospodarki wapniowo-fosforanowej, tym samym nie pozostaje obojętny na działanie nerek i strukturę kostną. Uczestniczy także w wydzielaniu witaminy D . Jego wartość zależna jest przede wszystkim od poziomu wapnia.

Po co i kiedy się go bada?

Hormon po przeniknięciu do krwi i komórek docelowych może wytworzyć enzym pobierający zgromadzony w kościach wapń i wyrównać jego braki. Poznanie jego stężenia ma szczególne znaczenie by diagnozowaniu zaburzeń w gospodarce wapniowo - fosforanowej oraz chorób przytarczyc.

Poziom PTH określa się na podstawie morfologii. Próbka do testu pobierana tak samo jak w przypadku klasycznego badania krwi. Pacjent powinien, przed pobraniem materiału, poinformować o przyjmowanych lekach oraz ewentualnym, przebytym zakażeniu żółtaczką . Należy pamiętać o powstrzymaniu się od jedzenia.

Normy

Wzrost stężenia hormonu przy jednoczesnym podwyższeniu wapnia w surowicy może oznaczać:

- pierwotna niedoczynność przytarczyc

- zmiany nowotworowe (płuca, piersi, nadnercza)

Przy spadku wapnia a wzroście PTH podejrzewa się:

- wtórną nadczynność przytarczyc

- rzekomą niedoczynność przytarczyc

U pacjentów ze spadkiem PTH a wzrostem wapnia podejrzewa się przyjmowanie zbyt dużych dawek witaminy D, nadczynność tarczycy, niedoczynność nadnerczy ostre zapalenie trzustki lub sarkoidozę . Czasem zaburzenia te spowodowane są przyjmowaniem niektórych leków m.in. tych o działaniu moczopędnym.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Niedoczynność przytarczyc

Kalcytonina

Rak rdzeniasty tarczycy

Nadczynność przytarczyc

Badanie krwi od kuchni

Więcej o: