Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Kalcytonina to jeden z hormonów peptydowych (białkowych) wytwarzanych przez komórki C tarczycy, nazywane także okołopęcherzykowymi. W niewielkim stopniu za wydzielanie hormonu odpowiadają także przytarczyce oraz grasica. Najważniejszym zadaniem kalcetoniny, obok utrzymywania równowagi między poziomem wapnia i fosforu w organizmie jest metabolizm kości. Mimo że o jego stężeniu decyduje przede wszystkim przysadka mózgowa, to ostateczny wpływ na decyzje o wydzielaniu lub jego zahamowaniu ma poziom wapnia w osoczu krwi.
Ilość hormonu określa się na podstawie próbki krwi. U zdrowej osoby jego wartość niw powinna przekraczać 2,9 pmol/l (u mężczyzn może być nieznacznie wyższy).
Znaczne przekroczenie (nawet tysiąckrotnie) stężenia hormonu pojawia się u pacjentów z rakiem tarczycy, tzw. rakiem rdzeniastym tarczycy. Choroba nowotworowa to jednak nie jedyna przyczyna wzrosty poziomu kalcytoniny we krwi. Jej nadmiar obserwowany jest u pacjentów z:
- nienowotworowym rozrostem tarczycy
- pierwotną niedoczynnością przytarczyc
- zespołem Zollingera-Ellisona
- drobnokomórkowym rakiem płuc lub piersi
Wartość kalcytoniny może wzrosnąć u pacjentów przyjmujących zbyt duże ilości witaminy D. W przypadku noworodków może być czterokrotnie wyższa.
Znaczny spadek poziomu hormonu obserwuje się u kobiet po menopauzie.
Jod: przereklamowany, niezbędny, a może szkodliwy? Mikroelement, o którym wciąż głośno