Kalcytonina

Ten wytwarzany przez tarczycę hormon odpowiada m.in. za prawidłową gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu, a jego poziom regulowany jest przez przysadkę mózgową. Zmiany w jego wartości mogą zapowiadać rozwijający się nowotwór tarczycy bądź niewydolność nerek.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Kalcytonina to jeden z hormonów peptydowych (białkowych) wytwarzanych przez komórki C tarczycy, nazywane także okołopęcherzykowymi. W niewielkim stopniu za wydzielanie hormonu odpowiadają także przytarczyce oraz grasica. Najważniejszym zadaniem kalcetoniny, obok utrzymywania równowagi między poziomem wapnia i fosforu w organizmie jest metabolizm kości. Mimo że o jego stężeniu decyduje przede wszystkim przysadka mózgowa, to ostateczny wpływ na decyzje o wydzielaniu lub jego zahamowaniu ma poziom wapnia w osoczu krwi.

Ilość hormonu określa się na podstawie próbki krwi. U zdrowej osoby jego wartość niw powinna przekraczać 2,9 pmol/l (u mężczyzn może być nieznacznie wyższy).

Powyżej normy

Znaczne przekroczenie (nawet tysiąckrotnie) stężenia hormonu pojawia się u pacjentów z rakiem tarczycy, tzw. rakiem rdzeniastym tarczycy. Choroba nowotworowa to jednak nie jedyna przyczyna wzrosty poziomu kalcytoniny we krwi. Jej nadmiar obserwowany jest u pacjentów z:

- nienowotworowym rozrostem tarczycy

- pierwotną niedoczynnością przytarczyc

- zespołem Zollingera-Ellisona

- drobnokomórkowym rakiem płuc lub piersi

Wartość kalcytoniny może wzrosnąć u pacjentów przyjmujących zbyt duże ilości witaminy D. W przypadku noworodków może być czterokrotnie wyższa.

Znaczny spadek poziomu hormonu obserwuje się u kobiet po menopauzie.

Czytaj także:

Izotopowe leczenie tarczycy

TSH, czyli strażnik tarczycy

Przeciwciała anty - TPO

Jod: przereklamowany, niezbędny, a może szkodliwy? Mikroelement, o którym wciąż głośno

Choroba Gravesa - Basedowa

Więcej o: