Osteofitoza trzonów kręgowych - objawy, diagnoza, leczenie

Zmiany zwyrodnieniowe oraz reumatyczne to kompilacja wielu czynników. Zazwyczaj wiek, tryb życia czy uraz sprawiają, że układ kostny staje się coraz słabszy. Jednym z częściej rozpoznawanych schorzeń stawów jest tzw. osteofitoza trzonów kręgowych.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Czynniki mechaniczne a także biologiczne prowadzące do naturalnej, postępującej wraz z wiekiem degradacji komórek to najczęstsze przyczyny rozwoju zmian zwyrodnieniowych. U pacjentów z osteofitozą obserwuje się stopniowe rozmiękanie, ponowne włóknienie i stwardnienia masy kostnej. Proces ten prowadzi do utraty masy kostnej, a tym samym do nawracających stanów zapalnych w obrębie jednego lub kilku kręgów i stawów. Choroba może pojawić się samoistnie lub współtowarzyszyć innemu schorzeniu.

Osteofitoza trzonów kręgowych objawy i diagnoza

Najbardziej charakterystycznym a zarazem najbardziej dokuczliwym objawem choroby jest bardzo silny ból w zajętym obszarze. Bardzo często promieniuje on do kręgosłupa . Zesztywnienie znacznie ogranicza ruchomość stawów. U niektórych pacjentów dochodzi do całkowitego unieruchomienia. Postępujący stan zapalny sprzyja owrzodzeniom oraz wysiękom.

Rozpoznanie osteofitozy jest zazwyczaj bardzo proste. Obok wywiadu z pacjentem i analizy objawów wykonuje się badania obrazowe przede wszystkim RTG .

Zobacz wideo

Osteofitoza trzonów kręgowych leczenie

Aby walka z chorobą była skuteczna musi być prowadzona na kilku poziomach. W pierwszej kolejności wprowadza się farmakoterapię, której zadaniem jest złagodzenie bólu oraz zahamowanie dalszego rozwoju stanów zapalnych. Dodatkowo konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej i dobranej indywidualnie dla każdego pacjenta rehabilitacji. Ponieważ bardzo często za zmiany zwyrodnieniowe odpowiada nadwaga bądź otyłość konieczne jest wprowadzenie zbilansowanej diety pozwalającej nie tylko zredukować masę ciała ale wzmocnić i odżywić układ kostny.

Czytaj także:

Ból pleców: sprawcą nie musi być chory kręgosłup

Hiperostoza usztywniająca kręgosłupa (Choroba Forestiere-Rotes-de Querola)

Kręcz szyi

Spondyloartropatie

Lumbago

Więcej o: