Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Czynniki mechaniczne a także biologiczne prowadzące do naturalnej, postępującej wraz z wiekiem degradacji komórek to najczęstsze przyczyny rozwoju zmian zwyrodnieniowych. U pacjentów z osteofitozą obserwuje się stopniowe rozmiękanie, ponowne włóknienie i stwardnienia masy kostnej. Proces ten prowadzi do utraty masy kostnej, a tym samym do nawracających stanów zapalnych w obrębie jednego lub kilku kręgów i stawów. Choroba może pojawić się samoistnie lub współtowarzyszyć innemu schorzeniu.
Najbardziej charakterystycznym a zarazem najbardziej dokuczliwym objawem choroby jest bardzo silny ból w zajętym obszarze. Bardzo często promieniuje on do kręgosłupa . Zesztywnienie znacznie ogranicza ruchomość stawów. U niektórych pacjentów dochodzi do całkowitego unieruchomienia. Postępujący stan zapalny sprzyja owrzodzeniom oraz wysiękom.
Rozpoznanie osteofitozy jest zazwyczaj bardzo proste. Obok wywiadu z pacjentem i analizy objawów wykonuje się badania obrazowe przede wszystkim RTG .
Aby walka z chorobą była skuteczna musi być prowadzona na kilku poziomach. W pierwszej kolejności wprowadza się farmakoterapię, której zadaniem jest złagodzenie bólu oraz zahamowanie dalszego rozwoju stanów zapalnych. Dodatkowo konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej i dobranej indywidualnie dla każdego pacjenta rehabilitacji. Ponieważ bardzo często za zmiany zwyrodnieniowe odpowiada nadwaga bądź otyłość konieczne jest wprowadzenie zbilansowanej diety pozwalającej nie tylko zredukować masę ciała ale wzmocnić i odżywić układ kostny.
Ból pleców: sprawcą nie musi być chory kręgosłup
Hiperostoza usztywniająca kręgosłupa (Choroba Forestiere-Rotes-de Querola)