Neglerioza - objawy, diagnoza i leczenie

Ta bardzo rzadka choroba pasożytnicza, szczególnie groźna dla ośrodkowego układu nerwowego. Odpowiedzialne za jej rozwój patogeny przedostają się do mózgu przez górne drogi oddechowe. Schorzenie jest trudne w leczeniu i niejednokrotnie prowadzi do śmierci pacjenta. Najwięcej zachorowań na negleriozę odnotowuje się w Stanach Zjednoczonych, Pakistanie oraz Nowej Zelandii.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Pierwotniakiem Naegleria fowleri najłatwiej można się zarazić poprzez kontakt z zanieczyszczoną wodą. Pasożyt doskonale czuje się w brudnych zbiornikach słodkowodnych (np. jeziora) lub basenach, w których woda nie jest wystarczająco często oczyszczana. Do organizmu człowieka trafia poprzez jamę nosowo-gardłową. Pierwsze dolegliwości pojawiają się po upływie 7-14 dni od zakażenia. Ogromna część chorych (ok. 90 proc.), mimo leczenia, umiera po 72 godzinach od wystąpienia pierwszych dolegliwości.

Objawy

Do najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia pierwotniakiem należą gorączka, ból głowy , zaburzenia widzenia, nudności oraz wymioty. Czasem obecność pasożyta wpływa na stan psychofizyczny pacjenta. Stają się np. bardzo pobudzeni.

Poprzez nos, a dokładniej wypustki komórek węchowych, patogen dociera do mózgu. Prowadzi to do zapalenie mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych. Jego obecność w górnych drogach oddechowych powoduje uszkodzenie powonienia , wywołuje częste krwotoki z nosa oraz zmienia odczuwanie smaków.

Diagnoza

Postawienie prawidłowej diagnozy w przypadku negleriozy jest bardzo trudne. Bardzo rzadko udaje się rozpoznać chorobę po analizie płynu mózgowo-rdzeniowego. Najczęściej jednak występowanie pasożyta potwierdza sekcja zwłok pacjenta.

Leczenie

Ponieważ wczesne rozpoznanie schorzenia jest bardzo trudne, w medycynie nie obowiązują żadne wytyczne sugerujące jak postępować z chorymi na negleriozę. Część badaczy zaleca jednak terapie lekami przeciwgrzybiczymi.

Czytaj także:

Metagonimoza

Jersinioza

Loajoza

Meningokokowe zapalenie opon mózgowych

Mukormykoza

Więcej o: