Ankylostomoza

Przenoszonymi przez pasożyty chorobami najłatwiej można się zarazić poprzez kontakt z zakażonym kałem. W przypadku ankylostomozy dzieje się inaczej. Larwy tęgoryjca dwunastnicy występują w zanieczyszczonej i wilgotnej ziemi, do organizmu człowieka przedostają się poprzez uszkodzoną skórę. Największy odsetek zachorowalności odnotowano tuż po wojnie wśród pracowników śląskich kopalni, obecnie schorzenie diagnozowane jest bardzo rzadko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Tęgoryjec dwunastnicy to mierzący zaledwie 2 centymetry pasożyt zaliczany do nicieni. Jednorazowo samica może złożyć nawet 10 tys. jajeczek. Mimo że najczęściej zamieszkuje głęboko pod ziemią jaja tęgoryjca przedostają się wód gruntowych, czasem pozostają na niedokładnie umytych owocach lub warzywach. W momencie gdy trafiają do krwiobiegu, poprzez serce i narządy oddechowego, tchawicę i jamę ustną przedostają się do układu pokarmowe, a dokładnie do dwunastnicy. Żerują tam przyczepione do ścianek.

Objawy diagnoza

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest niedokrwistość (jedna larwa "wypija" dziennie ok. 1ml krwi) oraz zaburzenie krzepliwości. Większość pacjentów skarży się na bóle brzucha , problemy żołądkowo-jelitowe oraz postępujące osłabienie. Zdarza się, że w krótki czasie tracą na wadze i, szczególnie u pacjentów, u których pasożyt przedostał się przez uszkodzoną skórę, w miejscu zranienia rozwija się stan zapalny.

Chorobę można potwierdzić wykonując badanie kału .

Leczenie

W leczeniu ankylostomozy wykorzystuje się przede wszystkim leki przeciwpasożytnicze oraz regulowanie niedoborów witaminy B12 i żelaza. Jednak taki sposób postępowania nie zawsze przynosi efekty.

Ankylostomoza jest chorobą zakaźną dlatego jej leczenie powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą i nadzorem sanepidu.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Paragonimoza

Bartoneloza

Toksorakoza

Fascjoloza

Babezjoza (babeszjoza)

Więcej o: