Zespół de Quervaina, czyli zapalenie pochewki ścięgnistej najczęściej obejmuje kości nadgarstka. Towarzyszący schorzeniu silny ból jest konsekwencją nadmiernego napięcia lub obciążenia kończyny. Zespół de Quervaina zaliczany jest do tzw. entezopatii.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Grupa schorzeń nazywana entezopatiamii to zmiany chorobowe przyczepów ścięgnistych mięśnia do kośćca. Zbyt duże napięcie lub obciążenie kończyny prowadzi do "odrywania się" od chrząstek lub pozbawionych okostnej kości pojedynczych włókien ścięgna. Zespół de Quervaina jest stanem zapalnym pochewki ścięgnistej pierwszego przedziału prostowników, czyli mięśni umożliwiających prostowanie kręgosłupa lub stawu w kończynach.
Poza zespołem Quervaina zalicza się do nich:
Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia jest bardzo silny ból w okolicy nadgarstka. Ścięgna są napięte, a pochewka wyraźnie pogrubiona. Pochewka ścięgna to narząd pomocniczy mięśni - otacza ścięgno, ułatwiając jego przemieszczanie się. Ścięgno znajdujące się wewnątrz pochewki przesuwa się i ślizga unikając tarcia o przylegające powierzchnie kości czy też sąsiednie ścięgna. Ponadto pochewka przytrzymuje ścięgno we właściwym położeniu w stosunku do kości. Pochewka ścięgnista złożona jest z dwóch warstw: zewnętrznej warstwy włóknistej i wewnętrznej warstwy maziowej.
W sytuacjach, kiedy dochodzi do przeciążenia aparatu ścięgnistego (z różnych przyczyn), rozwija się jałowy stan zapalny, zwykle dotyczący warstwy wewnętrznej pochewki, a rzadziej samego ścięgna. Pochewka obrzmiewa, w jej okolicy pojawia się ból.
W większości przypadków zespół de Quervaina powstaje na skutek urazu mechanicznego, sportowego lub długotrwałego powtarzania czynności wymagającej mocnego chwytania, przy jednoczesnym odciąganiu ręki. Czasem zdarza się, że choroba stanowi pierwszy objaw poważniejszych zmian w obrębie kości promieniowej. Zignorowanie dolegliwości może doprowadzić do obrzęku, przekrwienia oraz wysięku prowadząc do trwałego uszkodzenia.
Chorobę można potwierdzić wykonując dwa proste testy.
Leczenie zachowawcze przynosi efekty jedynie w początkowej fazie choroby. Stosuje się wtedy częściowe unieruchomienie, łącznie z kciukiem, biegnące od przedramienia do II lub V kości śródręcza. Dodatkowo podaje się leki przciwzapalne oraz kortykosteroidy (dożylno lub za pośrednictwem jonoforezy). W sytuacji gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów, wykonuje się zabieg operacyjny polegający na nacięciu pochewki. Pozwala on całkowicie wyeliminować stan zapalny i prowadzi do pełnego wyzdrowienia.