Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka powstaje na skutek intensywnego i długiego ucisku nerwu pośrodkowego.

Stawy nadgarstków (nadgarstka) są sztywne i obrzęknięte, silny ból promieniuje do łokcia, a nawet do ramienia.

Zmniejsza się siła i sprawność rąk (szczególnie podczas wykonywania precyzyjnych ruchów i tak prostych czynności, jak np. zapinanie guzików).

Dzieje się tak z powodu uciskania i drażnienia przez obrzęknięte tkanki nadgarstka nerwów, zwłaszcza tzw. nerwu pośrodkowego, który przechodzi przez kanał utworzony przez trzy kości stawu nadgarstkowego.

To sprzyja wystąpieniu zespołu cieśni nadgarstka:

- Wykonywanie pracy, która wymaga bardzo częstego poruszania dłońmi i ciągłego powtarzania tych samych ruchów, szczególnie przy nad miernym zgięciu lub wyprostowaniu nadgarstków (np. operator komputerowy, pianista, pakowacz, operator młota pneumatycznego).

- Dzierganie na drutach - stałe ruchy nad garstka przy przekładaniu oczek mogą wywołać taki sam skutek jak ciężka praca fizyczna.

- Urazy rąk - dolegliwości mogą być następstwem m.in. blizn po ranach w okolicy nadgarstka, oparzeniach, zapaleniach błony maziowej czy ścięgien oraz krwiaków.

Jak sobie pomóc?

- Co najmniej przez miesiąc nie wykonuj czynności, które mogą być przyczyną zespołu cieśni nadgarstka (np. dzierganie, praca przy komputerze).

- Przy silniejszych bólach unieruchom nadgarstek na 2-3 tygodnie w ortezie (do kupienia w sklepie zaopatrzenia medycznego). Możesz w niej poruszać palcami. Zdejmuje się ją tylko do mycia; trzeba w niej także spać.

- Zażywaj niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Jak zapobiegać?

- Włącz do diety produkty bogate w witaminy z grupy B (m.in. mięso, ryby, płatki, pełnoziarniste pieczywo, kasza gryczana). Dolegliwości bólowe mogą się nasilać przy niedoborze witamin B6 i B12.

Kiedy do lekarza?

Jeśli ból nadgarstka nie ustępuje w ciągu tygodnia lub nawet się nasila tak, że nie możesz wykonywać prostych czynności - zgłoś się do lekarza rodzinnego lub ortopedy.

Warto spróbować:

W przypadku zespołu cieśni nadgarstka pomocna jest fizykoterapia. Możesz się poddać np. laseroterapii, krioterapii, jonoforezie czy zabiegom zużyciem ultradźwięków.

Ten i inne domowe sposoby leczenia znajdziesz w książce Rodzinny poradnik medyczny

Dołącz do nas na Facebooku!

Więcej o: