Przepuklina linii białej (Przepuklina kresy białej)

Przepuklina, czyli patologiczne uwypuklenie zawartości jamy ciała (najczęściej jamy brzusznej) może pojawić z różnych przyczyn. Najczęściej powstaje wskutek urazu, zaburzeń ciśnienia śródbrzusznego oraz jako powikłanie po operacji. Jedną z częściej występujących jest przepuklina linii białej, nazywana też przepukliną kresy białej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Wystąpienie przepukliny kresy białej związane jest ze zmniejszeniem wytrzymałości powłok brzusznych, co w konsekwencji prowadzi do "przemieszczania się" narządów lub ich fragmentów poza jamę brzuszną, w której naturalnie się znajdują.

Jak powstaje przepuklina?

Każda przepuklina posiada tzw. wrota, czyli miejsce przez które narządy jamy brzusznej przedostają się poza jej wnętrze. W przypadku przepukliny linii białej znajduje się on w nadbrzuszu, między mostkiem a pępkiem. W tym miejscu łączą się ze sobą włókna powięzi mięśniowych, tworząc błonę o szerokości 1-1,5 cm, zwaną kresą białą. Zdarza się, że w błonie pojawia się stopniowo powiększający się otwór. Worek przepuklinowy przedostaje się poza jamę brzuszną i uwypukla się na skórze , przypominając w dotyku miękki guzek. Worek przepuklinowy to najczęściej fragment otrzewnej, czyli błony wyścielającej brzuch, która "wydostaje się" z jamy brzusznej. W worku przepuklinowym zazwyczaj znajdują się jelita lub tzw. część większa tj. tłuszcz pokrywający jelita.

Objawy i diagnoza

Pierwszym objawem przepukliny linii białej jest delikatny ból oraz wrażenie dyskomfortu w okolicy pępka lub nadbrzusza. Dolegliwości najczęściej pojawiają się po wysiłku fizycznym, uciążliwym kaszlu lub wydalaniu stolca. Skórę pojawią wtedy dobrze wyczuwalny guzek.

Przepuklina bardzo często spowodowana jest:

- osłabieniem powięzi poprzecznej

- zwiększeniem naporu na powięź

- zaburzeniem metabolizmu kolagenu

- wadą lub ubytkiem struktur anatomicznych

- stanem chorobowym prowadzącym do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej np. zaparcia, przerost gruczołu krokowego

- schorzeniem pogarszającym wytrzymałość tkanki łącznej

Diagnoza w przypadku przepukliny opiera się na wywiadzie z pacjentem. Wykonywane w następnej kolejności badanie fizykalne zazwyczaj daje jednoznaczną odpowiedź.

Leczenie

Przepuklina wymaga leczenia operacyjnego. Jego celem jest naprawienie "uszkodzonej" i zbyt słabej ściany jamy brzusznej. Następnie w celu uzupełnienia ubytków w jamie brzusznej umieszcza się siatkę z tworzywa sztucznego. W leczeniu przepukliny bardzo często wykorzystuje się laparoskop. Pozwala on dostać się do przepukliny od strony jamy brzusznej oraz zamknąć wrota przepuklinowe "łatą" z tworzywa sztucznego, która jedynie przyrasta, a nie zrasta się z trzewiami.

Czytaj także:

Przepuklina roztworu przełykowego

Irydologia

Fakomatozy

Guzki Lischa

Amblyopia, czyli leniwe oko

Więcej o: