Choroba Bürgera powoduje wieloogniskowe zapalenie średnich i małych tętnic i żył kończyn dolnych (głównie tętnica strzałkowa), sporadycznie górnych. Zdarzają się jednak przypadki zajęcia przez chorobę naczyń mózgowych oraz wieńcowych. Ten rodzaj zapalenia tętnic najczęściej występuje u mężczyzn między 20 a 40 rokiem życia, zamieszkujących kraje śródziemne. Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia choroby jest palenie papierosów , żucie tytoniu lub gum na bazie nikotyny (niemal 90 proc. wszystkich chorych to palacze).
Przyczyny wystąpienia choroby Bürgera (choroby Burgera) nie są do końca znane. Prawdopodobnie zakrzepowo - zrostowe zapalenie tętnic jest konsekwencją zakażenia bakterią, wirusem lub grzybem. Część badaczy dostrzega w niej chorobę autoimmunologiczną. Charakterystyczne dla choroby objawy bardzo często pojawiają się nieregularnie i z różną intensywnością. Zdarza się, że całkowicie zanikają, by po pewnym czasie pojawić się znowu, ze zdwojoną siłą.
Osobom z chorobą Bürgera w czasie chodzenia towarzyszy narastający ból stopy lub podudzia, który ustępuje po odpoczynku. Pacjentom marzną stopy i przybierają charakterystyczną siną barwę. W przeciwieństwie do innych chorób naczyniowych, z którymi często choroba Bürgera jest mylona, zmiany chorobowe obejmują nerwy oraz żyły. Niedotlenienie i zgorzel tkanek niejednokrotnie kończy się amputacją.
W zaawansowanej postaci choroba Bürgera (choroba Burgera) wywołuje bolesne owrzodzenia na palcach stóp i rąk. Najczęściej pojawiają się one w miejscach dawnych otarć czy odcisków. U części pacjentów występuje zanik mięśni oraz martwica stopy lub podudzia.
Choroba Bürgera częściej występuje u osób z miażdżycą, chorobami zapalnymi tkanek (np. toczeń ). Ryzyko wystąpienia potęguje stres , gorący klimat, a także uwarunkowania genetyczne.
Lekarz przed postawieniem diagnozy choroby Bürgera (choroby Burgera) , w pierwszej kolejności przeprowadza wywiad z pacjentem. Kolejny etap ma na celu wykluczenie innych schorzeń mogących dawać podobne objawy (np. układowy toczeń trzewny, cukrzyca, miażdżyca). Bardzo pomocne przy stawianiu diagnozy jest angiografia . Badanie pozwala ocenić stan naczyń w tętnicach i zmiany w ich obrębie. Sporadycznie wykonuje się test Allena (ocenia drożność tętnic w ręce), badanie nie jest jednak dokładne i czułe jak angiografia.
Podstawą leczenia choroby Bürgera (choroby Burgera) jest łagodzenie objawów choroby, podawane są m.in. leki obkurczające naczynia. Aby leczenie było skuteczne chory musi zrezygnować z palenia papierosów. Dodatkowo powinien unikać zimna, nie wolno mu nosić obuwia ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów oraz doprowadzać do przeciążenia nóg.