Zakupoholizm

Zakupoholizm to wewnętrzna potrzeba robienia zakupów rzeczy, dóbr niepotrzebnych, bezużytecznych. Moment zakupu staje się źródłem radości i euforii, sposobem na radzenie sobie z problemami. Po jakimś czasie jednak zakupy te stają się źródłem frustracji, złości, wyrzutów sumienia.

Zakupoholizm jest uzależnieniem, takim samym jak uzależnienie od hazardu, Internetu itp. Z problemem zakupoholizmu zmagają się w równym stopniu obie płcie. Różnica jest tylko w asortymencie. Kobiety kupują ubrania, buty, kosmetyki itp., natomiast mężczyźni są nabywcami komputerów, iPhonów itp.

Zakupoholizm należy do grona zachowań kompulsywnych. Sprzyjają mu wszelakiego rodzaju promocje, wyprzedaże oraz okazje. Pomaga posługiwanie się kartą kredytową, ponieważ nie ma tu realnych pieniędzy i dzięki temu problem ze spłatą może być odroczony w czasie.

Skutki zakupoholizmu mogą być groźne: problemy finansowe (debety, opóźnianie spłaty rat, utrata zdolności kredytowej), kryzysy rodzinne, załamania, stany depresyjne, rezygnacja.

Objawy

Zakupy są sposobem na poprawienie nastroju, muszą być zrobione natychmiast, po zakupach następuje poprawa samopoczucia, po pewnym czasie pojawia się smutek i stan załamania związany z kolejną niepotrzebną rzeczą. Mechanizm ten ciągle się powtarza.

Leczenie

Podstawą leczenia jest uświadomienie choremu jego potrzeby. Uświadomienie problemu. Następnie niezbędna jest konsultacja ze specjalistą terapii uzależnień lub psychologa.

Więcej o: