Uzależnienie od Internetu

Kreacja wirtualnej rzeczywistości coraz częściej z powodzeniem zastępuje codzienność. Warto zwrócić uwagę czy nie przekroczyliśmy granicy, i czy to już nie uzależnienie.

Uzależnienie od Internetu może dotyczyć wszystkich ludzi, bez względu na wiek i płeć. Niemniej jednak najbardziej narażeni są młodzi ludzie, dla których dostęp do Internetu jest normą oraz dorośli z problemami w kontaktach społecznych w realnym życiu, o niskim poczuciu własnej wartości, mających problemy z określaniem życiowych priorytetów i ich realizacją.

Aktywność w Internecie daje ułudę posiadania bogatego życia towarzyskiego, a nie wymaga utrzymywania rzeczywistych relacji. Tym bardziej pociągająca jest rzeczywistość wirtualna, im trudniejsze jest funkcjonowanie w życiu realnym.

Kimberly Young, psycholog z University of Pittsbourgh (USA) wyróżnia pięć podtypów uzależnienia związanego z komputerem, tj. erotomanię internetową (cyberseksual addiction), socjomanię internetową, czyli uzależnienie od internetowych kontaktów społecznych (cyber-relationship addiction), uzależnienie od sieci internetowej (net compulsions), przeciążenie informacyjne czyli przymus pobierania informacji (information overload) i uzależnienie od komputera (computer addicion).

Objawy

Bardzo trudno jest wskazać na pierwsze objawy uzależnienia od Internetu, ponieważ jest to pewien proces. Niemniej jednak należy zwrócić uwagę na: uwagi bliskich o ilości czasu spędzonego przed komputerem, agresywną reakcję na tego typu spostrzeżenia, ukrywanie rzeczywistego czasu spędzonego w sieci, nieudane próby "odstawienia" Internetu, poczucie braku i niezadowolenia w chwilach braku dostępu do Sieci, kupowanie coraz to nowszych gadżetów umożliwiających kontakt z siecią zawsze i wszędzie, zaniedbywanie obowiązków, relacji rodzinnych i towarzyskich oraz traktowanie wirtualnej rzeczywistości jako sposobu ucieczki od problemów.

Dodatkowym wskazaniem, że to już uzależnienie jest: ograniczanie ilości snu na rzecz przebywania w sieci, spóźnianie się do pracy i na spotkania, rezygnacja z ważnych życiowych zadań.

Symptomem uzależnienia mogą być dolegliwości fizyczne: np. ból kręgosłupa, bóle głowy, problemy z nadgarstkami.

Leczenie

W leczeniu uzależnienie od Internetu pomocna jest psychoterapia. Nie jest to łatwe, ponieważ zazwyczaj osoby uzależnione unikają spotkań "twarzą w twarz". Jednak najważniejsza jest uzmysłowienie sobie istnienia problemu i chęć zmiany.

Jednym z domowych sposobów jest stworzenie planu dnia, w którym szczegółowo określa się czas korzystania z Internetu.

Zobacz wideo
Więcej o: