EMG: Elektromiografia

Celem elektromiografii jest ocena czynności elektrycznej mięśni oraz nerwów obwodowych. Mięśnie bada się wprowadzając do nich cienkie igły, podobne do tych wykorzystywanych przy akupunkturze.

Badanie wykonywane jest u osób z podejrzeniem m.in. dystrofii mięśniowej, chorób mięśniowo-nerwowych, stwardnienia zanikowego bocznego , rdzeniowego zaniku mięśniowego oraz przy diagnozie zespołów objawowych powstających w wyniku ucisku nerwów.

Przygotowanie do badania

Przed badaniem można spożywać normalnie posiłki , leki powinno się przyjmować według wskazań. Pacjent powinien poinformować lekarza o przyjmowaniu leków "rozrzedzających krew" takich jak: synkumar, heparyna, aspiryna lub jeśli łatwo tworzą się siniaki.

Po badaniu

Pacjent może wrócić do sali szpitalnej lub pójść do domu o ile lekarz nie zaleci inaczej. Może być odczuwalna niewielką tkliwość mięśnia, który był badany, ale powinna ustąpić po kilku godzinach. Mięśnie mogą być bolesne od 1 do 3 dni.

Wyniki

Jeżeli pacjent odczuwa osłabienie w ramionach, nogach, rękach lub w mięśniach twarzy badanie pozwala stwierdzić czy osłabienie jest spowodowane choroba mięśni, nerwów czy też połączeń nerwowo-mięśniowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Zobacz wideo
Więcej o: