EMG: Elektromiografia

Elektromiografia zaliczana jest do podstawowych badań dodatkowych umożliwiających rozpoznanie zmian chorobowych w obwodowym układzie nerwowym lub mięśniach. EMG nie wymaga od pacjenta żadnych, specjalnych przygotowań.

Główne informacje

Elektromiografa ocenia mięśnie poprzez badanie potencjałów wywołanych. Cienka, mała elektroda (igła) jest wprowadzana w mięsień, która ocenia mięsień w spoczynku i w różnych fazach napięcia. Badanie trwa od 30 minut do godziny.

Opis badania

Przed badaniem, lekarz przeprowadza krótkie badanie neurologiczna sprawdzające układ nerwowy oraz mięśnie. Pacjent leży na łóżku przeznaczonym do badań, lekarz wkłuwa elektrodę w mięsień. Najpierw ocenia się mięsień w spoczynku. Podczas tej części badania elektroda jest przemieszczana kilkakrotnie, tak aby różne odcinki mięśnia były zbadane. Podczas zmiany położenia elektrod może być odczuwany dyskomfort. Następnie pacjent jest proszony o niewielkie napięcie mięśnia, a następnie napięcie z całej siły, podczas których prowadzi się kolejne badanie. Liczba mięsni , która będzie przebadana zależy od rodzaju dolegliwości z którymi pacjent się zgłosił oraz od wyników badań podczas przeprowadzania testu.

Czy badanie boli?

Pacjent może odczuwać ból podczas wkłuwania elektrody w mięsień. Podczas przeprowadzania testu może być też odczuwany dyskomfort. Badanie EMG nie jest akupunkturą lub metodą leczenia skóry . W jego trakcie nie są wstrzykiwane żadne substancje domięśniowo lub podskórnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Zobacz wideo
Więcej o: