Oftalmoskopia

Oftalmoskopia to rodzaj badania dna oka z wykorzystaniem tzw. oftalmoskopu, nazywanego też wziernikiem ocznym. Ten rodzaj testu wykonywany jest u pacjentów z podejrzeniem zmian ogólnoustrojowych wywołanych nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą lub miażdżycą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Podstawowe informacje

Jest to badanie dna oka w którego skład wchodzi:

siatkówka

soczewka

naczynia krwionośne

Opis badania

Oftalmoskopia bezpośrednia: Pacjent siada w zaciemnionym pokoju, lekarz przeprowadza badanie świecąc snopem światła przy pomocy oftalmoskopu, urządzenia wielkości małej latarki, przez źrenicę aby uwidocznić dno oka. Urządzenie ma wbudowane soczewki powiększające, które umożliwiają powiększenie oglądanego obszaru (naczyń krwionośnych, nerwu, siatkówki ) do 15 razy. Podczas ustawiania ostrości w oftalmoskopie słyszalne są kliknięcia. Świecenie bezpośrednio do oka może spowodować krótkotrwałe nieostre widzenie. Każde oko jest badane oddzielnie, cale badanie trwa około 5 minut.

Oftalmoskopia pośrednia: Pacjent jest w pozycji leżącej albo półleżącej, należy przez cały czas badania mieć otwarte oko. Lekarz zakłada na swoją głowę urządzenie przypominające latarkę górnika. Podczas badania jest stosowany lekki nacisk na gałkę oczną, przy pomocy tępego narzędzia. Pacjent może być poproszony o spoglądanie w różnych kierunkach. Światło jest jaśniejsze niż w badaniu bezpośrednim, dlatego uczucie niewyraźnego widzenia jest większe po tym badaniu. Nacisk stosowany na gałkę oczną przy pomocy tępego narzędzia jest nieprzyjemny ale nie powinien być bolesny. Dno oka zwykle może być widoczne pomimo zaćmy. Badanie trwa od 5 do 10 minut. Jeżeli stosowane są krople do oczu, podczas zakraplania może być odczuwalne krótkotrwałe pieczenie i smak leku w jamie ustnej (ponieważ krople spływają kanałem łzowym do jamy ustnej)

Przygotowanie do badania

Pośrednia oftalmoskopia jest przeprowadzana po zakropleniu kropli rozszerzających źrenicę. Bezpośrednia oftalmoskopia może być wykonana bez podawania kropli. Rozszerzenie źrenicy może upośledzić zdolność ostrego widzenia na kilka godzin. Dlatego należy zorganizować sobie transport do domu po badaniu. Założenie okularów przeciwsłonecznych może podnieść komfort osoby z rozszerzonymi źrenicami. Powinno się poinformować lekarza o:

alergii na jakiekolwiek leki

zażywanych lekach

jaskrze lub jaskrze występującej rodzinnie

Nie ma ryzyka związanego z tym badaniem. Krople rozszerzające źrenicę rzadko, ale mogą powodować:

nudności

wymioty

suchość w jamie ustnej

zawroty głowy

atak jaskry zamykającego kąta

Wyniki

Oftalmoskopia jest przeprowadzana jako rutynowe badanie w celu wykrycia i oceny chorób oczu w następujących schorzeniach:

jaskra

cukrzyca

miażdżyca

nadciśnienie

Wyniki prawidłowe

Siatkówka, naczynia krwionośne i soczewka powinny wyglądać normalnie dla badającego. Wyniki nieprawidłowy Może być wykryte następujące schorzenie

zaćma

zmętnienia w ciele szklistym

odwarstwienie siatkówki

zwyrodnienie nerwu wzrokowego

zmiany spowodowane jaskrą, cukrzycą , nadciśnieniem i niektórymi chorobami układowymi.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Skrzydlik

Astygmatyzm, gdy optyka szwankuje

Badanie wzroku

Zaćma to już nie kłopot?

Jak wygląda badanie dna oka?

Więcej o: