Angiografia fluoresceinowa

Ten specyficzny rodzaj angiografii pozwala dokładnie przyjrzeć się naczyniom krwionośnym skupionym wokół gałki ocznej. Badanie jest konieczne u pacjentów z podejrzeniem zmian w siatkówce bądź tzw. mikrotętniaków. Jak wygląda badanie i jak należy się do niego przygotować?

W dużym uproszczeniu angiografia fluoresceinowa to badanie dna oka z kontrastem. Aby ewentualne zmiany w naczyniach krwionośnych oka były lepiej widoczne podaje się barwnik - fluoresceine. Z jego pomocą rozpoznaje się nawet niewielkie zmiany w naczyniach siatkówki lub naczyniówki. Badanie służy diagnozowaniu niektórych uszkodzeń plamki, pomaga odróżniać niegroźne zmiany od nowotworów. W czasie badania możliwe jest wykrycie stanu zapalnego, obrzęku czy zmian zwyrodnieniowych na dnie oka.

Angiografia fluoresceinowa - jak się przygotować?

Wskazaniem do badania angiografii fluoresceinowej są także nieprawidłowości widoczne w klasycznym wziernikowaniu oka, laseroterapii lub fotokoagulacji. Aby wynik badania była wiarygodny konieczne jest rozszerzenie źrenice, ponieważ służące do tego krople mogą powodować nudności czy wymioty przed badaniem zaleca się rezygnację z obfitego posiłku.

Angiografia fluoresceinowa - jak to wygląda?

Osoby, którym zlecono wykonanie angiografii fluoresceinowej muszą uzbroić się cierpliwość. W zależności od wskazań badanie może potrwać nawet dwie godziny. Po zaaplikowaniu kropel pacjent siada przed retinofotem, rodzaj aparatu rentgenowskiego wykonującego zdjęcia oka. Czoło i brodę umieszcza się na specjalnych podpórkach, pomagają one utrzymać głowę nieruchomo, to ważne by badanie zostało wykonane prawidłowo.
Następnie podaje się kontrast. Do żyły badanego trafia najczęściej w zależności od wskazań od 2 do 20 ml kontrastu. Od momentu podania, aparat co 2 minuty „pstryka” 2 - 3 zdjęcia. Po upływie 5 minut kolejne zdjęcia wykonuje się co pół godziny.
Każdy pacjent musi pamiętać, że urządzenie zachowuje się identycznie jak, klasyczny aparat fotograficzny. To bardzo ważne, by w chwili gdy pojawi błysk lampy, nie poruszyć głową i nie mrużyć oczu. W przeciwnym razie badanie trzeba będzie powtórzyć.
Uwaga! Jeśli cierpisz na skazę krwotoczną, masz uczulenie na niektóre leki, lub w trakcie badania źle się poczujesz, musisz od razu poinformować o tym lekarza.

5 prostych badań, które ratują nam życie

Więcej o: