Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Urazy oczu najczęściej obejmują uszkodzenie powieki, soczewki, spojówki oraz dużo głębszych struktur oka.
Uszkodzenie powieki charakteryzuje się krwawym wysiękiem i silnym zasinieniem, brak konsultacji z lekarzem może doprowadzić do jej zniekształcenia. Szczególnie niebezpieczne są urazy powieki zlokalizowane blisko kanalika łzowego. Uszkodzeniu spojówki towarzyszą krwawe wylewy, które zazwyczaj znikają samoistnie, w sytuacji przerwania spojówki konieczne jest założenie szwów. Tępy uraz gałki ocznej obok wylewu krwi (oko nabiera brunatnego odcienia) do oka, bardzo często przysłania tęczówkę oraz źrenicę i znacznie utrudnia widzenie.
Uraz soczewki (zazwyczaj przerwanie więzadeł) prowadzi do jej przesunięcia w kierunku ciała szklistego bądź przedniej komory. Bardzo często prowadzi do upośledzenia wzroku oraz rozwoju jaskry wtórnej. Jeśli zmiany objęły także tęczówkę, naczyniówkę a pęknięciu i zniszczeniu uległa struktura gałki ocznej oko powinno zostać usunięte. Niektóre tępe urazy mogą złamać ścianę oczodołu oraz spowodować przemieszczenie gałki ocznej, powoduje to podwójne widzenie oraz trudności w poruszaniu okiem.
Niekiedy dzieli się je na nieprzenikające i przenikające. Nieprzenikające to takie, w których nie dochodzi do uszkodzenia ścian oka, zaś przenikające to te gdy uszkodzeniu ulegnie gałka oczna i wymagają interwencji chirurgicznej (np. wymiany soczewki na sztuczną, przeszczepu rogówki a przy bardzo poważnych uszkodzeniach usunięciu całego oka).
Duże i bardzo poważne zmiany w obrębie gałki ocznej większość z nas kojarzy z silnym i uporczywym bólem. Zdarza się jednak, że częściej towarzyszy on powierzchownym uszkodzeniom. Znacznie gorsze konsekwencje niosą za sobą urazy wywołujące "jedynie" np. przejściowe zaburzenia widzenia. Takie przechodzenie problemu niejednokrotnie prowadzi do trwałego uszkodzenia, a nawet utraty wzroku (np. przy urazach przenikających i równoczesnej infekcji bakteryjnej oka).
Obok mogącego pojawić się bólu urazom oczu towarzyszy światłowstręt, łzawienie a także krwotoki, które mogą całkowicie zasłaniać tęczówkę oraz soczewkę. Bardzo często urazy oczu spowodowane są obecnością ciała obcego, o postępowaniu w takich przypadkach przeczytasz tutaj .
Rozpoznanie można postawić w oparciu o wywiad z pacjentem oraz analizę objawów. Dodatkowo, w celu jednoznacznego określenia ich przyczyny oraz skali zmian sięga się po badanie USG oraz rentgen .
Sposób leczenia uzależniony jest od rodzaju i skali uszkodzenia a ogromna ich część wymaga wizyty w szpitalu. Odkładanie wizyty u specjalisty lub przekonanie, że dolegliwości same ustąpią może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w narządzie wzroku (w tym utraty wzroku) oraz wywołać szereg powikłań np. zaćma bądź zakażenie wnętrza oka oraz otaczających go tkanek.