Histerosalpingografia

Promienie rentgenowskie i wykonywane z ich pomocą badania znajdują swoje zastosowanie niemal w każdej dziedzinie medycyny. W przypadku ginekologii wykorzystywana jest przy do diagnozowaniu przyczyn niepłodności.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Histerosalpingografia to rodzaj badania ginekologicznego wykorzystującego właściwości promieni rentgena. Stanowi ono podstawowy test diagnostyczny przy ocenie ewentualnych nieprawidłowości w budowie jamy macicy oraz jajowodów, które stanowią jedną z częstszych przyczyn problemów z zajściem w ciąże.

Jak wygląda badanie?

Z pomocą aparatu Schultzego do jamy macicy, przez pochwę, wprowadza się środek kontrastujący, który stopniowo wypełnia jamę macicy, jajowody oraz jamę otrzewną. Przed rozpoczęciem badania podawany jest środek znieczulający. Następnie wykonuje się minimum trzy zdjęcia (jamy macicy, jajowodów oraz jamy brzusznej wypełnionej kontrastem). Całe badanie trwa zazwyczaj nie dłużej niż 20 minut.

Jak się przygotować?

Histerosalpingografia wykonywana jest zazwyczaj między 10 a 13 dniem cyklu. Zgłaszając się na badanie należy zabrać ze sobą aktualny wynik morfologii pod kątem Hbs, HCV, HIV oraz z oznaczeniem grupy krwi. Konieczne jest także dostarczenie aktualnego posiewu z szyjki macicy.

Należy pamiętać, aby w dzień poprzedzający badanie można spożyć lekką kolację, zaś na sześć godzin przed wykonaniem zdjęcia odradza się przyjmowanie płynów oraz pokarmów. Na 20 minut przed badaniem pacjentkom podaje się czopki rozkurczowe.

Po zakończeniu testów konieczna jest kilkugodzinna obserwacja.

Kiedy jest wykonywana?

Ten specyficzny rodzaj badania radiologicznego to pierwsze i zarazem najbardziej podstawowe postępowanie przy rozpoznawaniu przyczyny niepłodności u kobiet. Z jego pomocą ocenia się jamę macicy, drożność jajowodów (niedrożność jest jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności). Pozwala także przyjrzeć się błonie śluzowej i wykluczyć bądź potwierdzić ewentualne zrosty lub polipy.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Problemy z szyjką macicy w ciąży

Grzechy główne w leczeniu niepłodności

Konizacja szyjki macicy

Choroby tarczycy, a ciąża

Ginekolog: potrzebujesz go nie tylko w ciąży

Więcej o: