pH-metria przełykowa

Ten szczególny rodzaj badania wykonywany jest przede wszystkim u pacjentów z refluksem przełyku. Z pomocą specjalnego aparatu i całodobowego pomiaru stężenia kwasów żołądkowych, określenie punktu w którym rozwija się choroba, jest dość proste i precyzyjne.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

PH- metria przełyku to badanie diagnostyczne wykonywane przede wszystkim u pacjentów z podejrzeniem refluksu żołądkowo-przełykowego oraz w przypadku nawracania treści żołądkowej do przełyku. Wykorzystywany do niego aparat pozwala na kontrolę pH przez całą dobę.

Jak wygląda badanie?

Przed rozpoczęciem właściwego badania konieczne jest wykonanie manometrii przełyku, czyli zbadanie ciśnienia panującego

w przełyku. Następnie przez nos chorego wprowadza się niewielką elektrodę, która zatrzymuje się na wysokości 5 cm przed zwieraczem przełyku. Przed jej wprowadzeniem znieczula się jamę nosową. Zadaniem sondy jest zmierzenie pH przełyku, czyli poziomu jonów wapnia. Aby utrzymać stałą pozycję elektrody przykleja się ja plastrem. Zebrane przez nią dane kodowane są w małym przenośnym rejestratorze - pH-metrze. Taki pomiar może trwać całą dobę lub krótkoterminowo (obywa się on w szpitalu pod okiem lekarza i zlecany jest u pacjentów z cofaniem się treści żołądkowej).

Badanie jest całkowicie bezpieczne, a jedynym możliwym powikłaniem jest krwawienie z nosa.

Kiedy jest wykonywane?

Wskazanie do jego wykonania stanowią przede wszystkim podejrzenia rozwoju refluksu zarówno u dzieci (szczególnie gdy kryje się on pod częstymi infekcjami gardła), jak i u dorosłych. Zlecane jest także przed zabiegiem operacyjnym u chorych z refluksem oraz przy dolegliwościach zamostkowych.

Ph-metria może być przeprowadzona niezależnie od wieku pacjenta i nie stanowi zagrożenia dla kobiet w ciąży.

Przed rozpoczęciem testów należy przeprowadzić szereg dodatkowych badań. Przede wszystkim zlecana jest morfologia pod kątem stężenia glukozy we krwi,

">EKG oraz wziernikowanie górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Jak się przygotować?

Pacjentom zakwalifikowanym do badania zaleca się na 7 dni przed wyznaczonym terminem ph-metrii odstawienie niektórych leków. O tym powinien zadecydować lekarz. Niezbędny jest również szczegółowy wywiad. Chory powinien poinformować lekarza o przebytych chorobach oraz opisać swój obecny stan zdrowia.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Manometria przełyku

Żylaki przełyku

Achalazja przełyku

Uchyłki przełyku

Choroba refluksowa przełyku

Więcej o: