Frakcja mięśniowa kinazy (CK - MB)

Kinaza kreatynowa to jeden z bardziej istotnych enzymów występujących w ludzkim organizmie. W zależności od typu wytwarzających go komórek nauka dzieli go na dwa typu B (mózgowy) oraz M (mięśniowy). U pacjentów z podejrzeniem zawału serca szczególne znaczenie ma poziom tego drugiego.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Do najważniejszych funkcji CK - MB należy aktywacja procesów pozwalających komórkom magazynować, niezbędną do funkcjonowania energię. Prawidłowy i bezpieczny poziom enzymu nie powinien przekraczać u mężczyzn 5 ?g/l, a u kobiet 4 ?g/l.

To nie musi być zawał

Frakcja mięśniowa kinazy, jak bywa nazywana, to ok. 20 proc. całkowitego stężenia kinazy w mięśniu sercowym. Dlatego to właśnie jej poziom wzrasta tak gwałtowanie u osób z rozwijającym się zwałem (mówi się o nim gdy stężenie enzymu przekroczy 5-10 ?g/l). Największy wzrost kinazy obserwuje się między trzecią a dwunastą godziną od wystąpienia zawału. Należy jednak pamiętać, że nagły skok wartości enzymu może nie mieć związku z tym szczególnym schorzeniem układu krążenia. Rośnie on również u osób z:

- zaburzeniami rytmu serca

- zapaleniem mięśnia sercowego

- ostrą niewydolnością serca

- zatorowością płucną

- przewlekłą niewydolnością nerek

- niedoczynnością tarczycy

- dystrofia

- rabdomioliza

- miopatią alkoholową

Służy on także ocenie skuteczności leczenia choroby wieńcowej. Niekiedy zdarza się, że wzrost frakcji mięśniowej kinazy pojawia się wraz z ostrymi reakcjami psychotycznymi, drgawkami. Towarzyszy przyjmowaniu niektórych leków, zatruciom, urazom i stłuczeniom, przyjmowaniu zastrzyków domięśniowych oraz intensywnemu wysiłkowi fizycznemu. Do normy wraca po 2-3 dniach.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Mioglobina

Troponiny

Enzymy sercowe

LDH (dehydrogenaza mleczanowa)

Koarktacja aorty (zwężenie cieśni aorty)

Więcej o: