Mioglobina - czym jest, jak nam zagraża? Odpowiadamy

Mioglobina to enzym odpowiedzialny m.in. za magazynowanie tlenu w komórkach ciała. Znaczne przekroczenie jego wartości w surowicy krwi niejednokrotnie zwiastuje poważne zmiany w obrębie mięśnia sercowego, przede wszystkim zawał.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Wzrost mioglobiny obserwuje się we krwi. Bezpieczny poziom enzymu u zdrowej osoby powinien mieścić się w przedziale 70-110 ?g/l. U pacjentów, u których powodem hospitalizacji nie jest rozwijający się zawał mięśnia sercowego, ale inna choroba układu krążenia obserwuje się go także w moczu. Powodem do niepokoju powinien być wynik badania wykazujący przekroczenie 17 ?g na każdy gram kreatyniny.

Mimo że do krwioobiegu mioglobina uwalniana jest niemal równocześnie z kinazą kreatyniny i frakcją mięśniową kinazy nie ma dużego znaczenia przy potwierdzaniu zawału. Jej wartość staje się decydująca jedynie w przypadku gdy postawienie prawidłowej diagnozy jest bardzo trudne. Jeśli po upływie czterech godzin od wystąpienia objawów nie dojdzie do wzrostu poziomu enzymu można całkowicie wykluczyć zawał serca.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Troponiny

Enzymy sercowe

Kinaza kreatynowa - normy

LDH (dehydrogenaza mleczanowa)

Koronarografia

Więcej o: