Tamponada serca - objawy, diagnoza, leczenie

Tamponada serca to nagły stan zagrożenia życia. Polega on na bardzo szybkim wypełnianiu jamy otrzewnej krwią, co uniemożliwia prawidłowy skurcz mięśnia sercowego. Bardzo często pojawia się u pacjentów z zawałem serca, przy pęknięciu tętniaka aorty lub na skutek urazu.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Nadmierne wypełnianie się płynem jamy osierdziowej najczęściej dotyka prawą stronę serca . Dzieje się tak ponieważ jest ona znacznie delikatniejsza i mniej odporna na urazy mechaniczne niż lewa część mięśnia sercowego. Tamponada powstaje zazwyczaj w skutek pęknięcia ściany komory w czasie zawału, zapalenia osierdzia lub urazu. Uszkodzenie to prowadzi do ostrej niewydolności prawej komory serca oraz do znacznego zmniejszenia objętości wyrzutowej serca i wstrząsu kardiogennego.

Tamponada serca objawy

Dolegliwości towarzyszące tamponadzie serca są bardzo podobne do tych pojawiających się przy zastoinowej niewydolności serca tj. obrzęk (opuchnięte są przede wszystkim kostki), powiększenie wątroby, obrzęk płuc. U młodych pacjentów zmiany najczęściej wywołane są urazem, w sytuacji gdy doprowadzi on do zawału serca objawy zazwyczaj pojawiają się 4-5 dni po wystąpieniu zawału. Dodatkowo pojawiają się specyficzne bóle w klatce piersiowej.

Tamponada serca diagnoza

Podstawą rozpoznania tamponada jest potwierdzenie obecności tzw. triady Becka, czyli hipotensji (zmniejszone napięcie mięśniowe), wypełnienia żył szyjnych oraz głuchych i cichych tonów serca. W badaniu RTG klatki piersiowej widoczne jest znaczne powiększenie serca, zaś ECHO serca potwierdza obecność płynu w osierdziu. Dodatkowe testy wykazują nadmierne obniżenie tętniczego ciśnienia skurczowego

Tamponada serca leczenie

W leczeniu tamponady serca należy jak najszybciej odciągnąć płyn z jamy otrzewnej. Pozwala to obniżyć ciśnienie i rozpocząć leczenie ratujące życie. Często stosuje się drenaż osierdziowy dla zapobiega nawrotom.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Przerost lewej komory serca

Aorta w obrębie łuku

Zielona lub niebieska bransoletka, czyli pierwsza pomoc w sercowej sprawie

Zaciskające zapalenie osierdzia

Wypadanie płatka zastawki mitralnej

Więcej o: