Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Nadmierne wypełnianie się płynem jamy osierdziowej najczęściej dotyka prawą stronę serca . Dzieje się tak ponieważ jest ona znacznie delikatniejsza i mniej odporna na urazy mechaniczne niż lewa część mięśnia sercowego. Tamponada powstaje zazwyczaj w skutek pęknięcia ściany komory w czasie zawału, zapalenia osierdzia lub urazu. Uszkodzenie to prowadzi do ostrej niewydolności prawej komory serca oraz do znacznego zmniejszenia objętości wyrzutowej serca i wstrząsu kardiogennego.
Dolegliwości towarzyszące tamponadzie serca są bardzo podobne do tych pojawiających się przy zastoinowej niewydolności serca tj. obrzęk (opuchnięte są przede wszystkim kostki), powiększenie wątroby, obrzęk płuc. U młodych pacjentów zmiany najczęściej wywołane są urazem, w sytuacji gdy doprowadzi on do zawału serca objawy zazwyczaj pojawiają się 4-5 dni po wystąpieniu zawału. Dodatkowo pojawiają się specyficzne bóle w klatce piersiowej.
Podstawą rozpoznania tamponada jest potwierdzenie obecności tzw. triady Becka, czyli hipotensji (zmniejszone napięcie mięśniowe), wypełnienia żył szyjnych oraz głuchych i cichych tonów serca. W badaniu RTG klatki piersiowej widoczne jest znaczne powiększenie serca, zaś ECHO serca potwierdza obecność płynu w osierdziu. Dodatkowe testy wykazują nadmierne obniżenie tętniczego ciśnienia skurczowego
W leczeniu tamponady serca należy jak najszybciej odciągnąć płyn z jamy otrzewnej. Pozwala to obniżyć ciśnienie i rozpocząć leczenie ratujące życie. Często stosuje się drenaż osierdziowy dla zapobiega nawrotom.
Zielona lub niebieska bransoletka, czyli pierwsza pomoc w sercowej sprawie