Jak uzyskać skierowanie do sanatorium? O pobyt w uzdrowisku może się ubiegać każda osoba ubezpieczona

Sanatoria to miejsca, gdzie można wzmocnić zdrowie i poprawić ogólną kondycję. Zwykle pobyt w takim miejscu połączony jest z wprowadzeniem zdrowej diety oraz różnych aktywności fizycznych. Co zrobić, aby otrzymać skierowanie do sanatorium?

Sanatoria oferują różnego rodzaju terapie i zabiegi, które mogą odbywać się w ramach leczenia, rehabilitacji lub ogólnej poprawy zdrowia pacjentów. Osoby przebywające w takich ośrodkach mają zwykle dostęp do różnych form terapii takich jak inhalacje, kąpiele lecznicze czy masaże. Jak ubiegać się o pobyt w takim miejscu?

Zobacz wideo Piesza z dzieckiem w ostatniej chwili zatrzymała się przed pasami i uniknęła zderzenia

Skierowanie do sanatorium. Co zrobić, aby podjąć leczenie uzdrowiskowe?

Pacjent może uzyskać skierowanie na leczenie uzdrowiskowe od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Lekarz ten powinien sporządzić dokładny opis stanu zdrowia pacjenta oraz określić stopień jego samodzielności. Po wystawieniu e-skierowania do sanatorium zostanie ono przekazane do właściwego oddziału NFZ. Kolejny etap to rozpatrzenie skierowania przez lekarza NFZ, który stwierdzi czy dana osoba może podjąć się leczeniu uzdrowiskowemu. Może się zdarzyć, że potrzebne będzie uzupełnienie pewnych dokumentów - w tym przypadku skierowanie zostanie odesłane z powrotem do lekarza lub pacjenta. 

Co, jeśli lekarz NFZ odrzuci skierowanie? Od tej decyzji nie można się odwołać

W przypadku, kiedy lekarz NFZ odrzuci skierowanie, od takiej decyzji nie można się odwołać. Informację o potwierdzeniu skierowania do sanatorium otrzymuje się nie później niż dwa tygodnie przed rozpoczęciem leczenia. Jeśli w danym momencie nie ma miejsc w ośrodkach uzdrowiskowych, otrzymuje się informację o czasie, jaki będzie trzeba poczekać. 

Korzystając z e-skierowania do sanatorium, które dostępne jest na Internetowym Koncie Pacjenta, można w dowolnej chwili sprawdzić historię e-skierowań. Można skorzystać również z aplikacji mojeIKP, którą można zainstalować w komórce lub tablecie. Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: