Podkręci metabolizm i oczyści jelita? Czy aloes można pić codziennie?

Aloes to cenna roślina o wielu właściwościach leczniczych. Ma, między innymi, wpływ na pracę jelit. Należy jednak zachować ostrożność i stosować aloes z umiarem. Sok z aloesu ma też inne zastosowanie niż żel z aloesu.

Aloes zwyczajny (Aloe vera) to autochtoniczna roślina tropikalnego Madagaskaru, Arabii Saudyjskiej i Iranu. Należy do rodziny Liliaceae i z wyglądu przypomina kaktusa. To wieloletnia roślina zielna o grubych, mięsistych i długich liściach. Jako roślina lecznicza była stosowana już tysiące temu wielu regionach i krajach, takich jak starożytny Egipt, Grecja, Chiny czy Meksyk. Należy mieć jednak na uwadze, że nie każdy aloes, który dzisiaj tak lubimy uprawiać w domu na parapecie, ma właściwości lecznicze. Z 360 znanych gatunków aloesu takie cechy posiada jedynie 29. Stąd zaleca się, aby preparaty zawierające aloes kupować jednak w aptece.

Istnieją badania, które wskazują na pozytywny wpływ aloesu na leczenie ran, takich jak łuszczyca, a także owrzodzenia jamy ustnej (afty), opryszczka, odleżyny i rany oparzeniowe czy odmrożenia. Uważa się również, że jest pomocny w przypadku wrzodów żołądka, może też obniżać poziom cukru we krwi.

Jak aloes leczy skórę

Aloes jest znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych, ochronnych, przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych i antyseptycznych. Jak dotąd, w aloesie zidentyfikowano 75 znanych związków, w tym 20 minerałów, 20 aminokwasów, witaminy i wodę. Aloe vera zawiera enzym o nazwie bradykinaza, który jest aktywnym związkiem tłumiącym objawy stanu zapalnego, w tym zaczerwienienie, obrzęk, ból i ciepło. Mleczan magnezu natomiast zapobiega wytwarzaniu histaminy, która powoduje swędzenie i podrażnienie skóry. 

Żel aloesowy zmniejsza ból i reakcję zapalną oraz przyspiesza proces gojenia się ran, w tym owrzodzeń, oparzeń czy odmrożeń, pobudza wzrost i naprawę skóry. Ale uwaga - nie może być stosowany w leczeniu głębokich ran. Żel z aloesu ma właściwości chłodzące i przeciwzapalne, dlatego jest to jeden z najbardziej naturalnych środków na poparzenia słoneczne lub spaloną skórę. Dzięki mukopolisacharydom, aminokwasom, cynkowi i wodzie zapobiega również owrzodzeniom skóry.

Swoje właściwości regeneracyjne aloes zawdzięcza złożonemu glukomannanowi, który jest bogaty w polisacharydy, takie jak mannoza. Glukomannan oddziałuje na receptory czynnika wzrostu fibroblastów i stymuluje ich aktywność oraz proliferację, co z kolei zwiększa produkcję kolagenu w skórze. Żel z aloesu może nie tylko zwiększyć ilość kolagenu w ranach, ale także zmienić skład kolagenu, zwiększyć sieciowanie kolagenu, a tym samym przyspieszyć gojenie się ran.

Zobacz wideo Anatomia człowieka - żołądek

Czy aloes można pić codziennie?

Dowiedziono, że żel z aloesu zawiera lateks, który przyjmowany doustnie, jest silnym środkiem przeczyszczającym. Żel aloesowy wydaje się też obniżać poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą. Może również pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu. Należy jednak zachować umiar - wysokie doustne dawki aloesu są niebezpieczne i przed użyciem trzeba skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Sok z aloesu znajdziemy w aptekach czy sklepach z suplementami. Można go pić w takiej postaci, albo też dodać do koktajli, lemoniady czy galaretki. Ma pomagać przy zaparciach, regulować wypróżnienia, łagodzić zgagę. Aloesu nie powinno się jednak stosować codziennie przez długi czas. Przy użyciu miejscowym może podrażniać skórę. Doustny aloes ma działanie przeczyszczające i dlatego może powodować skurcze i biegunkę, a także zaburzenia równowagi elektrolitowej we krwi, jeśli jest stosowany bez przerwy przez kilka dni.

Ostrzega się też, że wysokie dawki doustnego aloesu są niebezpieczne, szczególnie dla osób, które mają problemy z jelitami, choroby serca, nerek, hemoroidy, cukrzycę lub zaburzenia równowagi elektrolitowej. Pamiętajmy tez, że suplementy z aloesu mogą wchodzić w interakcje z lekami i innymi suplementami, takimi jak leki na cukrzycę, leki nasercowe, środki przeczyszczające, sterydy i korzeń lukrecji. Doustne stosowanie żelu z aloesu może również blokować wchłanianie leków przyjmowanych w tym samym czasie.

Źródła: ncbi.nlm.nih.gov, webmd.com, MedicalNewsToday.com

Więcej o: