Żelazo - rola, źródła, niedobór, nadmiar

Żelazo to jeden z cenniejszych dla człowieka pierwiastków. Magazynowany jest w wątrobie i chroni organizm przed utratą zbyt dużej ilości krwi. Jego bogatym źródłem są m.in. rośliny strączkowe oraz nabiał.
Dołącz do nas na Facebooku!

Podstawowe informacje

Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Głównym źródłem żelaza w organizmie jest hemoglobina - czerwony barwnik transportujący tlen zawarty w krwince czerwonej . Hemoglobina wiąże tlen w płucach i rozprowadza po całym organizmie, bez żelaza nie było by to możliwe. Mioglobina odbiera tlen od krwinek czerwonych i wykorzystuje go do pracy mięśni. Żelazo wiąże również dwutlenek węgla w hemoglobinie i transportuje go do płuc , skąd jest on usuwany. Pierwiastek ten jest także składnikiem wielu enzymów i białek biorących udział w metabolizmie organizmu.

Żelazo - zapotrzebowanie

 • Niemowlęta

  Od urodzenia do 6 miesiąca życia 6 mg dziennie

  Od 6 miesiąca życia do roku 10 mg dziennie

 • Dzieci

  Od roku do 10 lat 10 mg dziennie

 • Chłopcy i mężczyźni

  Od 11 lat do 18 12 mg dziennie

  Od 19 do 51 i wzwyż 10 mg dziennie

 • Dziewczęta i kobiety

  Od 11 lat do 50 lat 15 mg dziennie

  Powyżej 50 roku życia 10 mg dziennie

 • Kobiety w ciąży

  30 mg dziennie

 • Kobiety karmiące

  15 mg dziennie

 • Źródła żelaza

  Melasa

  Wątroba

  Mięso

  Fasola

  Krewetki

  Płatki śniadaniowe

  Chleb pełno pszenny

  Brokuły

  Groch

  Szpinak

  Są dwa źródła żelaza: żelazo hemowe, które jest łatwo przyswajalne przez organizm i żelazo nie hemowe zawarte miedzy innymi w roślinach które jest znacznie trudniej przyswajalne przez organizm. Przyswajalność żelaza zależy od wielu czynników np. witaminy C. Takie składniki jak herbata, kawa, pokarmy bogate w błonnik zaburzają przyswajanie żelaza.

  Niedobory żelaza - objawy

  Objawy: Niedobory żelaza w organizmie u dzieci często współistnieją z ADHD (zespół zaburzeń zachowania u dzieci), objawy wyczerpania, niemożność koncentracji. Często te objawy pojawiają się wcześniej niż wykrywanie obniżonego poziomu żelaza we krwi. Spowodowane jest to tym, iż mózg dziecka znacznie wcześniej reaguje na zmiany poziomu żelaza niż są to w stanie wykryć standardowe testy. Dorośli, u których występują niedobory żelaza często stają się apatyczni i objawy te poprzedzają rozwój anemii. W przypadku niedoboru żelaza hemoglobina nie jest w stanie związać odpowiedniej ilości tlenu, tak aby zapewnić jego stały dowóz do tkanek. Anemia objawia się: osłabieniem, bólami głowy, apatią i bladością skóry.

  Żelazo - przedawkowanie, skutki uboczne

  Zbyt duża zawartość żelaza może odkładać się w wątrobie, trzustce i w innych narządach powodując tzw. hemochromatozę.

  Żelazo - warto pamiętać

  Organizm potrzebuje witaminy C do prawidłowego wchłaniania żelaza. Niektóre składniki diety powodują zahamowanie wchłaniania żelaza np. kawa , herbata, pokarmy bogate w błonniki, sole fosforu. Czy jest możliwe przedawkowanie żelaza? Zdecydowanie tak. Przedawkowanie żelaza powoduje wzrost ryzyka zachorowania na choroby serca oraz choroby nowotworowe w szczególności raka odbytnicy. Żelazo wraz z wolnymi rodnikami działa uszkadzająco na komórki powodując wzrost ryzyka wystąpienia nowotworu. Większość dietetyków zgadza się, że dieta bogata w różnego rodzaju produkty dostarcza odpowiednią ilość żelaza i nie jest wymagane stosowanie suplementacji preparatami żelaza (chyba, że dotyczy to kobiet w ciąży). Niektórzy naukowcy uważają, że należy ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa i zalecają regularne oddawanie krwi, pomaga to w zachowaniu długich i zdrowych lat życia.

  Czytaj także:

  Magnez

  Miedź

  Makroelementy: minerały niezbędne do życia

  Flawonoidy, samo dobro prosto z natury

  Hemosyderoza

  Więcej o: