Potas - rola w organizmie i zapotrzebowanie na ten makroelement

Potas odgrywa w ludzkim organizmie szczególną rolę. Uczestniczy w przewodzeniu impulsów przez neurony, a jego niedobór może poważnie osłabić mięśnie.

Podstawowe informacje

Potas bezpośrednio związany jest z sodem i zapewnia prawidłową gospodarkę wodną organizmu. Uważa się, że jest także niezbędny do prawidłowego spalania węglowodanów i białek.

Zobacz wideo

Zapotrzebowanie

Potas jest bardzo rozpowszechnionym pierwiastkiem w przyrodzie. Dla dorosłych zaleca się 2000 mg na dobę. Obecnie jednak wielu dietetyków zaleca nie mniej niż 3500 mg na dobę. Taka ilość ogranicza ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego .

Źródło:

Większość owoców (banany, sok pomarańczowy)

Warzywa - ziemniaki

Nabiał - jogurt

Ryby

Mięso

Drób

Im pokarm uboższy w tłuszcze, tym bardziej bogaty w potas.

Niedobory

Objawy braku potasu: Pobudzenie, osłabienie, wymioty, mdłości, zaburzenia zachowania, nieregularne bicie serca . Potas jest zdecydowanie mniej eliminowany z potem niż podczas przedłużających się wymiotów, biegunki , stosowania leków odwadniających.

Ważne informacje

Potas przechodzi do wody podczas gotowania pokarmów. Zarówno leki przeczyszczające, jak i leki na odwodnienie wypłukują potas z organizmu - powinny być one stosowane pod ścisła kontrolą lekarza. Istnieją leki odwadniające oszczędzające potas - wówczas należy często kontrolować jego poziom w organizmie. Kontrole są także wskazane w przypadku brania leków takich jak furosemid, czy hydroksychlorotiazyd (diuretyki nie oszczędzające potasu). Dieta bogata w banany, ziemniaki i sok pomarańczowy powinna szybko pokryć wszelkie straty potasu związane z przyjmowaniem leków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Czytaj także:

Hiperkaliemia

Więcej o: