Antygen HBs

Określenie stężenia antygenu HBs to najczęściej wykonywane badane u pacjentów z podejrzeniem wirusowego zapalenia wątroby typu B (WZW B). Mimo że jego obecność zazwyczaj nie pozostawia wątpliwości, to nie zawsze oznacza chorobę. Poziom HBs podaje się na podstawie badania krwi.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Antygen oznaczony skrótem HBs łączy się z HBsAg, czyli antygenem powierzchniowym pojawiającym się u chorych na WZW B oraz tych osób, które się zaszczepiły lub całkowicie wyzdrowiały. Zdarza się bowiem, że przy przewlekłej postaci WZW B wirus łączy się z materiałem genetycznym chorego. W takich przypadkach organizm produkuje HBs bez względu na to czy wirus się rozmnaża czy też nie.

Ich obecność w surowicy może jedynie sugerować kontakt z wirusem, a nie samo zakażenie. Jeśli badanie wykazuje obecność tylko antyHBs to, można mówić o całkowitym wyzdrowieniu. Aby uzyskać całkowitą pewność konieczne jest wykonanie szeregu dodatkowych badań.

Zakażenie nie miało również miejsca gdy stężenie przeciwciała jest większe niż 10 mIU/ml.

Czytaj także:

Wątroba, a może jednak pęcherzyk żółciowy? Co naprawdę cię boli?

Kamica żółciowa - pomagamy spracowanej wątrobie

Marskość wątroby

Immunoglobuliny

Wirusowe zapalenie wątroby typu C - cicha epidemia naszych czasów

Dodatni Hbs - ginekolog radzi

Więcej o:
Komentarze (3)
Antygen HBs
Zaloguj się
 • soso111

  0

  nikt mi nie powidział, żebym miała podejrzenie wirusowego zapalenia wątroby, a mimo tego miałam to badanie na hbs. wszystko wyszło w porządku, ale w takim razie skąd wzięło się to skierowanie? lekarka mi nie wytłumaczya. w jakich przypadkach jeszcze można dostać skierowanie na takie badanie?

 • elakaucz

  0

  piszą piszą, ale tak, że nic człowiek nie rozumie. popolupo777 ma rację - nie jest to napisane w zrozumiały sposób, językiem zbyt trudnym dla przypadkowych czytelników. hbs jest dalej dla mnei zagadką, a chciałam się czegoś dowiedzieć, bo to jedno z haseł pojawiających się w innym tekście który dotyczy bezpośrednio choroby na którą chorował mój brat:(

 • popolupo777

  0

  znowu wszystko tak napisane, że w sumie nie wiem co to antygen hbs... chciałabym, że wszystko było opisane jednak bardziej zrozumiałym językiem,po to idę na stronę gazety zamiast do biblioteki siedzieć w starych książkach, żeby przeczytać w miare jasny sposób opisany problem. no ale może wymagam za dużo...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX