Kryterium na podstawie którego ustala się rodzaj torbieli , jest przede wszystkim budowa oraz zgromadzona w niej ciecz. Cysta prawdziwa zbudowana i otoczona jest nabłonkiem. Rzekoma tworzy się wskutek nagromadzenia płynnej treści w obrębie innej tkanki. Torbiel krwotoczna to zazwyczaj niepękający i niegroźny "pęcherzyk".
Taki rodzaj zmiany chorobowej może pojawić się na powierzchni każdego znajdującego się w ludzkim ciele narządu. W przypadku zajęcia wątroby mówi się o torbieli wrodzonej, pourazowej, nowotworowej, pasożytniczej oraz żółciowej.
Torbiele wrodzone są skutkiem nieprawidłowego rozwoju tzw. przewodzików żółciowych jeszcze w życiu płodowym. Zazwyczaj stają się one bardzo cienkie i wypełnione płynem, ich długość waha się od kilku do kilkunastu centymetrów. Mimo że obecność narośli rzadko wiąże się z występowaniem przykrych dolegliwości, to część pacjentów skarży się na bóle w nadbrzuszu , wzdęcia oraz wymioty. Najczęściej torbiel rozpoznawana jest przypadkowo podczas badania ultrasonografem lub tomografii komputerowej. Aby ją usunąć wykonuje się fenestrację, czyli wycięcie zmienionej chorobą ściany lub fragmentu miąższu wątroby.
Torbiele pourazowe powstają pod wpływem tępego urazu i zaliczane są do tzw. torbieli rzekomych (w przeciwieństwie do prawdziwej nie mają wyściółki nabłonkowej). Wypełniający je płyn czasem zwiera krew , żółć oraz martwą tkankę.
Torbiele nowotworowe mogą mieć podłoże wtórne lub pojawić się wraz z gruczolakiem lub gruczolakorakiem. Częściej z jej powodu chorują kobiety. Leczenie wiąże się z częściowym usunięciem miąższu wątroby.
Torbiele pasożytnicze najczęściej powstają wraz z obecnością w organizmie tasiemca , przede wszystkim bąblowcowego. Pacjentom z tym rodzajem cysty dokuczają wzdęcia, ból , świąd oraz pełność w nadbrzuszu. W niektórych przypadkach torbiel pęka a znajdująca się w niej ciecz rozlewa się po otrzewnej oraz drogach żółciowych.
Torbiel żółciowa Jednym z częściej występujących typów torbieli żółciowej jest choroba Carolego. Wrodzona torbielowatość sprawia, że drogi żółciowe znacznie się poszerzają co może sprzyjać nawracającym zapaleniom oraz tworzeniu się złogów w torbielach. We wczesnym stadium schorzenia usuwa się jedynie zmieniony chorobą fragment wątroby, w poważniejszych przypadkach konieczny jest przeszczep narządu.